1 lipca obchodziliśmy Światowy Dzień Psa.

Z tej okazji spotkaliśmy się na pogaduchach w bibliotece w Michałowicach, aby porozmawiać o wychowaniu psa i nowoczesnych metodach behawioralnych a także poznać przepisy obowiązujące właścicieli psów.

Często jest tak, że nasi pupile to domownicy, mający swoje miejsce w domu, otoczone miłością i opieką, niestety nie zawsze… Zdarza się, że pies to tylko zwierzę na łańcuchu, któremu daje się jeść, i to wszystko. Tak nie powinno być, dlatego staramy się podnosić świadomość ludzi, mówić im o obowiązkach wobec stworzeń całkowicie od nas zależnych.

Na spotkanie przyszły dzieciaczki, które dowiedziały się, że nie wolno dokuczać psu, zbliżać się do piesków, których nie znamy ani uciekać przed nimi, bo to właśnie powoduje atak.

Największym marzeniem wielu nastolatków jest posiadanie psa, najlepiej dużego :). Jednak nie może się tu obejść bez podstawowej wiedzy o wychowaniu, umiejętności interpretacji zachowań psa, odczytywania mowy ciała; nie każdy wie, że psy posiadają umiejętność komunikowania się z ludźmi, i tu najważniejszym czynnikiem jest uważna obserwacja psa.

Młodzież obecna na naszym spotkaniu wykazała się bogatą wiedzą na ten temat, znajomością niektórych metod behawioralnych i dużym doświadczeniem w wychowywaniu swoich czworonożnych przyjaciół.

Dorośli, którzy przybyli tego dnia do biblioteki, (niektórzy prosto z pracy:)), wymienili się z pozostałymi swoimi doświadczeniami. Mówiliśmy o tym jak zachowują się psy, kiedy coś je boli, jak okazują nam swoje niezadowolenie, a także o zachowaniach ludzi, których psy nienawidzą. I warto tu wspomnieć o niektórych;

– wygłaszanie do zwierząt przemów, reprymend, poleceń w rozciągniętej formie, których one i tak nie rozumieją (kierują się tylko mową naszego ciała)

– przytulanie psa (to sygnał dominacji)

– klepanie psa po głowie

– patrzenie obcemu psu w oczy (to sygnał wyzwania do walki)

– spacery bez możliwości zbadania terenu za pomocą węchu

Na koniec przypomnieliśmy o przepisach, które obowiązują właścicieli psów.

W dużym skrócie, najważniejsze to: zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby, długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. Właściciel ma obowiązek zapewnić zwierzęciu pomieszczenie chroniące przed zimnem i upałem, z dostępem do światła, a także odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. I będziemy o tym ciągle przypominać, mając na sercu dobro naszych pupili.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i aktywny udział w dyskusji 🙂