W tym roku Piknik Wolności po raz pierwszy odbył się na boisku sportowym w Więcławicach Starych, za to publiczność, jak zwykle, nie zawiodła. 5 sierpnia około 6 tyś. osób słuchało znakomitych koncertów i korzystało z licznych atrakcji towarzyszących, a 6 sierpnia odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające Marsz I Kompanii Kadrowej.

Tradycyjnie dzień Pikniku Wolności, w tym roku 5 sierpnia, rozpoczął się maratonem rowerowym. Był to już XIV Maraton MTB Michałowice. Wzięło w nim udział 128 uczestników zarówno z naszej gminy, jak i z Krakowa, Katowic, Chełmka, Tarnowa, Suchej Beskidzkiej, Bielska-Białej czy Żywca. Mieli oni w tym roku do pokonania zupełnie nową trasę, dość trudną i wymagającą, tym bardziej zwycięzcom należą się gratulacje. Startowali na trzech dystansach: mini (31 km), mega (63 km) oraz giga (ponad 90 km). Najwytrwalsi przejechali wszystkie 3 okrążenia, co przy wysokiej temperaturze było nie lada wyczynem. Nagrody, puchary i medale, rozdane podczas uroczystej dekoracji na dużej scenie, ufundował Credit Agricole. Formą uznania dla najmłodszego uczestnika, który jednocześnie wykazał się dobrym czasem, była nagroda w postaci koszulki z podpisem Rafała Majki. Otrzymał ją 11-letni Szymon Ambrozik z Sieborowic, który na 57 uczestników (łącznie wszystkie grupy wiekowe) na dystansie mini zdobył 44 miejsce z czasem: 02:17:59. Jedną z najmłodszych uczestniczek była również 11-letnia Oliwia Jankowiak z Masłomiącej, która przejechała dystans 31 km w czasie: 02:45:47.

Cieszymy się, że w tym roku maraton spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców naszej gminy, spośród których na podium stanęli: Iwona Raj z Raciborowic/Prawdy (I miejsce na dystansie mega K2), Patrycja Kulesza z Sieborowic (5 miejsce na dystansie mini), Adam Gil z Michałowic (2 miejsce w mega M1), Wojciech Paruk z Michałowic (3 miejsce mega M1), Krzysztof Ambrozik z Sieborowic (3 miejsce mega M3). Pełne wyniki publikujemy na stronie: wmichalowicach.pl/maraton. Serdecznie gratulujemy!

O godz. 17.00 na scenie rozpoczęły się występy artystyczne. Jako pierwsza wystąpiła grupa teatralna „Gry i ludzie” ze spektaklem dla dzieci „Koty trzy”. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały spektakl, a po zakończeniu mogły wziąć udział w zabawach organizowanych przez „kocie” animatorki i zdobyć nagrody. Następnie wystąpili seniorzy z Centrum Aktywnego Seniora działającego na terenie naszej gminy pod patronatem CKiP. Seniorzy, ćwiczący na co dzień pod okiem Mai Strzeleckiej, zaprezentowali tańce pochodzące z Rosji, Izraela, Francji oraz Grecji. Popisy swoich umiejętności przedstawili również podopieczni CKiP w Michałowicach, którzy uczęszczają na zajęcia wokalne: Katarzyna Majkut, Damian Kłusek, Zuzanna Dyrkacz oraz Gabriela Jeleń i Katarzyna Fiedor (stypendystki Kilometrów Dobra). Takie wydarzenie nie mogło się odbyć bez występu Orkiestry Wieniawa – naszej lokalnej dumy, która jak zwykle zachwyciła doborem oraz wykonaniem utworów. Orkiestra Wieniawa zagrała muzykę filmową z towarzyszeniem wokalistów: Natalii Listwan, Katarzyny Fiedor, Sebastiana Szydło, Aleksandry Majki i Anity Noworyty.

Następnie atmosferę podgrzał koncert „Hands Up” z największymi przebojami lat 80, który wprowadził wszystkich w imprezowy nastrój za sprawą świetnych wokalistek, muzyków i wspaniałych tancerek. Kolorowe stroje, pióropusze i gorący temperament artystów porwał publiczność do tańca.

         Przed występem gwiazdy wieczoru nastąpiło wręczenie nagród im. Tadeusza Strumiłły „Szumiący Dąb” przyznawanej co roku przez samorząd Gminy Michałowice oraz Instytut Strumiłły osobom i organizacjom, które swoją postawą i działalnością pozytywnie oddziaływują na społeczność naszej gminy. Nagrody otrzymali: Elżbieta i Mirosław Szary w kategorii przedsiębiorca, Związek Harcerstwa Polskiego – Komenda Chorągwi Krakowskiej w kategorii wydarzenie roku, Barbara Kawa w kategorii działacz społeczny, Mateusz Pańczyk w kategorii uczeń.

 

W czasie uroczystej gali pod sceną zgromadził się już nieprzebrany tłum, wyczekujący gwiazdy wieczoru: Kasi Stankiewicz z zespołem Varius Manx. Był to świetny, długi, bo około 1,5-godzinny, poruszający koncert. Zaskoczeniem dla wszystkich był moment, gdy Kasia Stankiewicz zaprosiła na scenę osobę z publiczności do wspólnego zaśpiewania piosenki. Szczęście uśmiechnęło się do pani Eweliny. Po koncercie artystka jeszcze długo rozdawała autografy i robiła sobie z fanami wspólne zdjęcia. Wieczór zwieńczył niesamowity pokaz fajerwerków, a potem uczestnicy Pikniku jeszcze długo bawili się na dyskotece w plenerze przy znakomitej muzyce na żywo w wykonaniu zespołu Kaśka Band.

Organizatorem Pikniku Wolności jest Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach. Wydarzenie wspierali także sponsorzy: Credit Agricole, K3 Service, KJK Szary oraz Family Bike. Oprócz atrakcji artystycznych odbył się również konkurs dla dorosłych z wiedzy o gminie Michałowice. Główną nagrodą był pobyt w hotelu Szary Residence oraz zniżki do Restauracji Szary – ufundowane właśnie przez jednego ze sponsorów Pikniku Wolności: KJK Szary.

            Organizator Pikniku Wolności Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach dziękuje: druhom wszystkich jednostek OSP z gminy Michałowice za zabezpiecznie trasy maratonu MTB i obsługę logistyczną całego Pikniku Wolności, Państwu Lorenzom za udostępnienie zespołu dworsko-parkowego, Orkiestrze Hejnał z Więcławic i Orkiestrze Wieniawa, harcerzom – Żółtemu Szczepowi Michałowice za wsparcie organizacyjne maratonu i Pikniku, wolontariuszom, funkcjonariuszom policji z Komisariatu w Zielonkach oraz Komendy Powiatowej Policji.

6 sierpnia – Oficjalne uroczystości pod Obeliskiem w Michałowicach

Piknik Wolności świętowany w naszej gminie upamiętnia ważne wydarzenia z 6 sierpnia 1914 r., kiedy z z rozkazu Józefa Piłsudskiego wyruszyła z krakowskich Oleandrów I Kompania Kadrowa. O godz. 9.45 żołnierze “Kadrówki” obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach. Po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin 12 sierpnia dotarli do Kielc. Tegoroczny marsz upamiętniający to wydarzenie jest 52., a bierze w nim udział kilkuset uczestników z całej Polski. W niedzielę rano uczestnicy marszu zatrzymali się w Michałowicach (Komora) przy obelisku upamiętniającym zburzenie słupów granicznych pomiędzy zaborem rosyjskim i austriackim. Uroczystości przy Obelisku rozpoczęły się odegraniem Hymnu Państwowego przez Orkiestrę “Hejnał” z Więcławic Starych. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, rządowych oraz inni zaproszeni goście złożyli kwiaty pod Obeliskiem.

Druga część uroczystości odbyła się tradycyjnie na terenie zespołu dworsko-parkowego w Michałowicach. Tam odbyło się oficjalne powitanie uczestników Marszu przez właścicieli obiektu Państwa Lorenzów, Zastępcę Wójta Gminy Michałowice – Jarosława Sadowskiego  oraz wieloletniego Komendanta Kadrówki Pana Ministra Jana Józefa Kasprzyka.

Na terenie zespołu dworsko-parkowego uczestnicy marszu zatrzymali się na krótki odpoczynek oraz posilili się tradycyjną wojskową grochówką, przysłuchując się koncertowi utworów patriotycznych, które wykonała Orkiestra „Hejnał”.

Stanisław i Jacek Lorenzowie podczas uroczystości w Dworze Dąbrowskich.

                     Zastępca Wójta Gminy Michałowice Jarosław Sadowski składa kwiaty pod Obeliskiem upamiętniającym

                      uczestników Marszu I Kompanii Kadrowej.