Rozpoczęcie nowego roku szkolnego za nami, plecaki zapakowane książkami, worek na pantofle, strój na wf, nowa śliczna śniadaniówka… Hm, a co w śniadaniówce? Kanapki, sałatka, drożdżówka czy batonik?

Postanowiliśmy to sprawdzić i zorganizowaliśmy cykl spotkań, na których omówimy z dzieciakami właśnie ten temat. Jak wiadomo, niekoniecznie to co zdrowe, smakuje naszym pociechom i zamiast pełnoziarnistej bułeczki z sałatą wolałyby, na przykład, drożdżówkę z serem.

Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice postanowiła zmierzyć się z tematem i podnieść świadomość dzieci, jak ważne jest to, co jedzą, jak to wpływa na ich zdrowie, dlaczego niektóre tłuszcze są zdrowe a inne szkodzą, dlaczego właściwie nie możemy jeść cukru, przecież jest taki dobry, i czemu płatki śniadaniowe są niezdrowe, skoro zawierają witaminy? Co jeść w domu na śniadanie, co zabrać ze sobą do szkoły? Które produkty powinny być omijane szerokim łukiem a które czasem można zjeść? Jak czytać etykiety, czyli „odstawiam produkt, w którego składzie jest syrop glukozowo – fruktozowy”, i dlaczego należy pić wodę a wody smakowej już nie, co zawiera cola i napój jabłkowy?

Na te i wiele innych pytań odpowiadaliśmy sobie na pierwszym spotkaniu, w bibliotece w Raciborowicach, „Śniadanie to podstawa”. Dzieci, z klasy IIIa, bardzo chętnie opowiadały o swoich nawykach żywieniowych i zadawały celne pytania: „skoro tłuszcz z orzechów i oliwa z oliwek jest zdrowa, to dlaczego fast foody są niezdrowe, przecież pełno w nich tłuszczu?”, „z czego robi się barwniki i po co?” i najważniejsze pytanie ” po co produkuje się jedzenie, które jest niezdrowe?”.

Nasze mądre dzieciaczki po tej lekcji obiecały, że będą bardziej przyglądać się temu, co jedzą i mądrzej wybierać produkty, z których skomponują śniadanko do szkoły.

Dziękujemy klasie IIIa i ich wychowawczyni, pani I. Szczepan, za współpracę.