Drodzy czytelnicy!
Wczoraj na konferencji prasowej Premier ogłosił zniesienie ograniczenia w funkcjonowaniu bibliotek od 4 maja.
Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa decyzję o otwarciu biblioteki podejmuje jej dyrektor w porozumieniu z organizatorem.
Nasza biblioteka zostanie otwarta niezwłocznie, gdy tylko będzie przygotowana i dostosowana do bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii.
Rekomendowane jest uruchomienie jedynie wypożyczalni do czasu odwołania stanu epidemii, natomiast nie rekomenduje się otwarcia czytelń oraz wolnego dostępu do księgozbioru.
Dołożymy wszelkich starań, aby jak najszybciej otworzyć wypożyczalnię, ale musimy stosować się do odpowiednich prawnych komunikatów rządowych które bardzo szybko się zmieniają i są dość rozbieżne. Najważniejsza jest teraz zgoda Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, na którą czekamy.
Nasza jednostka nadrzędna – Biblioteka Narodowa rekomenduje m.in.:
-brak otwartego dostępu do księgozbioru,
-10-14 dniową kwarantannę i izolację w odrębnym pomieszczeniu oddanych przez czytelników książek,
-ustawienie przesłony ochronnej w punkcie kontaktu użytkownika z bibliotekarzem,
-zarówno użytkownikom, jak i bibliotekarzom, przebywanie w bibliotece w maseczkach i rękawiczkach oraz zachowanie bezpiecznego odstępu 2 m,
-zaleca się zamówienia i rezerwację książek poprzez katalog on-line.
W sytuacji stwierdzenia zakażenia koronawirusem pracowników biblioteki należy wdrożyć procedury kwarantanny przewidziane przez GIS.
O wszelkich zmianach, a mamy nadzieję, że pomyślnych dla nas i czytelników na których czekamy będziemy informować na bieżąco.