Załącznik Nr 1
do Zarządzenia nr 9/2024
Dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice
z dnia 9.05.2024r.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 maja 2016r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom na tle seksualnym (Dz. U. z 2023r. poz. 1304 ze zm.); Ustawa z 28m lipca 2023r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023r. poz. 1606).

Biblioteka wprowadza niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich w celu zapewnienia dzieciom i młodzieży korzystających oraz chcącym skorzystać z zasobów Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice bezpiecznego środowiska, zorganizowanego
z poszanowaniem ich praw i godności. Biblioteka zapewnia, że jej działalność jest zorganizowana tak, aby zapewnić dzieciom i młodzieży wolny dostęp do oferty edukacyjnej i kulturalnej w sposób dla nich bezpieczny i komfortowy, wolny
od zagrożeń i zachowań nieodpowiednich, w szczególności wolny od jakichkolwiek form przemocy i dyskryminacji.

CEL
Zapewnienie bezpieczeństwa małoletnim, dbałość o ich dobro, uwzględnianie potrzeb i podejmowanie działań w ich jak najlepszym interesie

Naczelną zasadą wszystkich działań podejmowanych przez pracowników Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice jest działanie dla dobra dziecka i w jego najlepszym interesie. Pracownicy Biblioteki traktują dziecko z szacunkiem oraz uwzględniają jego potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przez pracownika wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Pracownik Biblioteki, realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych Biblioteki oraz swoich kompetencji. Dobro i bezpieczeństwo dzieci jest priorytetem wszelkich działań podejmowanych przez pracowników Biblioteki i na ich rzecz.

Niniejszy system ochrony dzieci przed krzywdzeniem określa procedury interwencji, działania profilaktyczne, edukacyjne, zasady zapobiegania krzywdzeniu dzieci, a w sytuacji gdy do krzywdzenia doszło – określa zasady zmniejszenia rozmiaru jego skutków poprzez prawidłową i efektywną pomoc małoletniemu oraz wskazuje odpowiedzialność osób zatrudnionych w Bibliotece za bezpieczeństwo dzieci do niej uczęszczających.

Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem zostały opublikowane na stronie internetowej Biblioteki i będą weryfikowane nie rzadziej niż co dwa lata. Są szeroko promowane wśród całego personelu, rodziców i dzieci uczęszczających na zajęcia realizowane przez Bibliotekę oraz poprzez korzystających z innych form współpracy z Biblioteką. Poszczególne grupy małoletnich są z poniższymi Standardami aktywnie zapoznawane poprzez prowadzone działania edukacyjne i informacyjne.

WSTĘP
Słowniczek terminów

  1. Dziecko/małoletni – każda osoba do ukończenia 18 roku życia.
  2. Krzywdzenie dziecka – popełnienie czynu zabronionego lub czynu karalnego na szkodę dziecka, lub zagrożenie dobra dziecka, w tym jego zaniedbanie.
  3. Biblioteka – Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice.
  4. Pracownik Biblioteki – każda osoba bez względu na pleć, zatrudniona lub współpracująca z Biblioteką, bez względu na formę, w tym w szczególności pracownik, praktykant , wolontariusz, stażysta itp., który z racji pełnionej funkcji lub wykonywanych zadań ma lub może mieć kontakt z małoletnimi.
  5. Usługobiorcy – należy przez to rozumieć podmioty świadczące czynności na podstawie umów cywilnoprawnych i porozumień na rzecz Biblioteki, w trakcie których mają lub mogą mieć kontakt z małoletnimi.
  6. Opiekun dziecka – osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, a także rodzic zastępczy.
  7. Instytucja/placówka – każda instytucja świadcząca usługi dzieciom lub działająca na rzecz dzieci.
  8. Dyrektor – osoba (lub podmiot), która w strukturze organizacyjnej jednostki jest uprawniona do podejmowania decyzji, a w razie jego nieobecności osoba go zastępująca.
  9. Zgoda rodzica dziecka – oznacza zgodę co najmniej jednego z rodziców dziecka. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka konieczne jest poinformowanie rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny.
  10. Osoba odpowiedzialna za Internet – to wyznaczony przez dyrektora pracownik, sprawujący nadzór nad korzystaniem z Internetu przez dzieci na terenie jednostki oraz nad bezpieczeństwem dzieci w Internecie.
  11. Osoba odpowiedzialna za Standardy Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem – to dyrektor lub wyznaczony przez dyrektora pracownik sprawujący nadzór nad realizacją niniejszych Standardów Ochrony Małoletnich przed krzywdzeniem.
  12. Dane osobowe dziecka – to wszelkie informacje umożliwiające identyfikację dziecka.
  13. Przemoc fizyczna – należy przez to rozumieć każde celowe użycie siły fizycznej skierowane przeciw innej osobie, mające na celu przekroczenie jej granicy ciała, w szczególności bicie, popychanie, szarpanie.
  14. Przemoc psychiczna – należy przez to rozumieć powtarzający się wzorzec zachowania w stosunku do małoletniego, mającego na celu wywołanie u niego pogorszenia samopoczucia/samooceny, spowodowanie poczucia zagrożenia, w szczególności zachowanie polegające na wyśmiewaniu małoletniego, karanie przez odmowę szacunku/zainteresowania, stała krytyka, izolacja społeczna, degradacja werbalna (wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie), stosowanie gróźb.
  15. Przemoc seksualna – należy przez to rozumieć każdą formę zaangażowania innej osoby w aktywność seksualną, na którą nie wyraża zgody lub nie jest w stanie w pełni zrozumieć i wyrazić/udzielić świadomej zgody.
  16. Przemoc domowa – należy przez to rozumieć jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienie i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
  17.  Standardy Ochrony Małoletnich – zwane Standardami, niniejszy dokument wraz załącznikami, wprowadzony na podstawie Zarządzenia Dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice.

Rozdział 1
Postanowienia ogólne

  1. Celem Standardów Ochrony Małoletnich jest:
  2. zwrócenie uwagi pracowników Biblioteki na konieczność podejmowania wzmożonych działań na rzecz ochrony małoletnich przed krzywdzeniem;
  3. wypracowanie adekwatnej procedury do wykorzystania podczas interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia małoletnich.
  4. Pracownicy Biblioteki w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia dziecka oraz stosują zasady określone w Standardach.
  5. Niedopuszczalne jest stosowanie przez personel Biblioteki wobec dziecka jakiejkolwiek formy przemocy.
  6. Ze Standardami zapoznawany jest cały personel Biblioteki. Standardy udostępniane są małoletnim i dorosłym użytkownikom Biblioteki poprzez publikację ich na stronie internetowej oraz przez wyłożenie wydruku w czytelni Biblioteki.
  7. Dyrektor Biblioteki wyznacza bibliotekarzy w Bibliotece głównej i w filiach bibliotecznych jako osoby odpowiedzialne za monitorowanie realizacji Standardów oraz prowadzenie Rejestru Zgłoszeń i Interwencji.
  8. Za monitoring bezpieczeństwa urządzeń elektronicznych z dostępem do Internetu, w tym stanowisk komputerowych w czytelni, Dyrektor czyni odpowiedzialnymi bibliotekarzy w bibliotece głównej i w filiach bibliotecznych, którzy udostępniają użytkownikom komputery, tablety, czytniki itp.

Rozdział 2
Zasady bezpiecznej rekrutacji personelu

  1. Standardem jest rekrutacja pracowników odbywająca się zgodnie z zasadami bezpiecznej rekrutacji, a pracodawca dąży do jak najlepszej weryfikacji kwalifikacji kandydata, w tym stosunek do wartości podzielanych przez placówkę, takich jak ochrona praw dzieci i szacunek do ich godności.
  2. W każdym przypadku Biblioteka musi posiadać dane pozwalające zidentyfikować osobę przez nią zatrudnioną, niezależnie od podstawy zatrudnienia (także stażystę, praktykanta, wolontariusza) tj. imię (imiona) i nazwisko, datę urodzenia oraz inne dane kontaktowe osoby zatrudnianej.
  3. Zgodnie z art. 21 ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępstwami na tyle seksualnym osoba zatrudniająca przed zawarciem umowy sprawdza kandydata w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (rejestr z dostępem ograniczonym). Sprawdzenie w rejestrze sprawców dokumentuje się wydrukiem informacji zwrotnej wygenerowanej z Rejestru, a figurowanie w Rejestrze wyklucza możliwość zatrudnienia kandydata.
  4. Kandydat/kandydatka składa oświadczenia o posiadaniu przez niego/nią pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z praw publicznych; o niekaralności oraz toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych zgodnie z wzorem z Załącznika nr 1.
  5. Jeżeli osoba posiada obywatelstwo inne niż polskie, przedkłada pracodawcy:
  6. Informację z Rejestru Karnego państwa obywatelstwa uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi, bądź informację z Rejestru Karnego, jeżeli prawo tego państwa nie przewiduje wydawania informacji dla wyżej wymienionych celów;
  7. pod rygorem odpowiedzialności karnej, oświadczenie o państwie/państwach zamieszkiwania w ciągu ostatnich 20 lat, innych niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa;
  8. jeżeli mieszkała w innych państwach w ciągu 20 lat niż Rzeczpospolita Polska i państwo obywatelstwa, informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
  9. Dopuszczalne jest przedłożenie przez kandydata/kandydatkę pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenia, że prawo danego państwa nie przewiduje wydawania informacji o niekaralności i/lub nie prowadzi Rejestru Karnego oraz oświadczenia, że nie był/była w tym państwie prawomocnie skazany/skazana.
  10. O zawieraniu oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia świadczy zawarta w nich klauzula: „Jestem świadom/świadoma odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”, która zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.
  11. Oświadczenia, wydruki z rejestrów i zaświadczenia Krajowego Rejestru Karnego dołączane są do części A lub B akt osobowych pracownika lub do dokumentacji wolontariusza/praktykanta.

Rozdział 3
Zasady bezpiecznych relacji personel/usługobiorca – małoletni,
w tym zachowania niedozwolone

  1. Zasady bezpiecznych relacji personelu z dziećmi obowiązują wszystkich pracowników Biblioteki, stażystów, praktykantów i wolontariuszy, a także usługobiorców.
  2. Pracownicy Biblioteki działają wyłącznie w ramach obowiązującego prawa powszechnego, regulaminów wewnętrznych Biblioteki oraz swoich uprawnień i kompetencji.
  3. Pracownicy/usługobiorcy w relacjach z małoletnimi kierują się ich dobrem i działają w ich najlepszym interesie, z poszanowaniem ich godności i potrzeb.
  4. Pracownicy/usługobiorcy traktują małoletnich z szacunkiem i cierpliwością.
  5. Pracownicy/usługobiorcy zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnych relacji z małoletnimi przy zastosowaniu działań i komunikatów adekwatnych do sytuacji, wieku małoletniego i jego stopnia rozwoju.
  6. Kontakt z małoletnimi odbywa się w godzinach pracy Biblioteki, a w przypadku komunikacji internetowej pracownicy korzystają wyłącznie ze służbowych kanałów komunikacji (profil Biblioteki, e-mail, telefon), czatów grupowych, nie wiadomości prywatnych.
  7. W obecności małoletnich zabronione są jakiekolwiek niestosowne zachowania, w szczególności używanie wulgarnych słów, gestów lub żartów, obraźliwe uwagi pod adresem małoletniego lub innych osób, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności lub atrakcyjności seksualnej, nadużywanie w stosunku do małoletniego władzy, używanie w stosunku do małoletniego jakiejkolwiek formy przemocy.
  8. W relacji personelu z małoletnimi niedopuszczalne jest zawstydzanie, lekceważenie i obrażanie.
  9. Zabronione jest krzywdzenie małoletnich w jakiejkolwiek formie. Przykładowe zachowania uznawane za krzywdzenie oraz symptomy występujące w przypadku krzywdzenia zawiera Załącznik Nr 8.  
  10. Pracownicy/usługobiorcy są zobowiązani do równego traktowania małoletnich ze względu na ich płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny i światopogląd.
  11. Pracownicy/usługobiorcy są zobowiązani do unikania faworyzowania małoletnich bez względu na przyczynę.
  12. Pracownikom/usługobiorcom nie wolno proponować małoletniemu alkoholu, wyrobów tytoniowych ani nielegalnych substancji, jak również używać ich w obecności małoletnich.

Rozdział 4
Zasady komunikacji między pracownikiem/usługobiorcą a małoletnim

  1. Komunikacja między pracownikami/usługobiorcami a małoletnimi powinna być prowadzona z zachowaniem szacunku, cierpliwości, uważności i zrozumienia.
  2. Odpowiedzi i informacje udzielane małoletnim powinny być udzielane w sposób adekwatny do ich wieku i sytuacji.
  3. Komunikacja z małoletnim powinna odbywać się w sposób, który nie będzie go zawstydzać, lekceważyć ani obrażać.
  4. Pracownicy/usługobiorcy nie mogą krzyczeć na małoletniego, z wyjątkiem szczególnych przypadków wynikających z bezpieczeństwa małoletniego.
  5. Pracownicy/usługobiorcy są zobowiązani do każdorazowego poinformowania małoletniego o decyzjach podejmowanych w stosunku do niego oraz wyjaśnienie mu ich podstaw. Podejmowanie decyzji dotyczących małoletniego powinno następować z poszanowaniem jego godności i w miarę możliwości uwzględniać jego oczekiwania.
  6. Małoletni ma prawo do uzyskania informacji o osobie, której może zgłosić niewłaściwe zachowanie oraz ma prawo oczekiwać odpowiedniej reakcji na zgłoszenie.
  7. Pracownicy/usługobiorcy będą informować małoletnich o formach zgłaszania sytuacji, w których czują się niekomfortowo.
  8. Pracownicy/usługobiorcy są zobowiązani do wysłuchania małoletniego lub wskazania osoby, z którą może porozmawiać celem uzyskania pomocy lub podjęcia reakcji na niewłaściwe zachowanie.

Rozdział 5
Ochrona wizerunku i danych osobowych dziecka/ małoletniego

  1. Biblioteka, uznając prawo dziecka/małoletniego do prywatności i ochrony dóbr osobistych, zapewnia ochronę wizerunku dziecka/małoletniego, zapewnia najwyższe standardy ochrony danych osobowych dzieci/małoletnich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
  2. Dane osobowe dziecka/małoletniego podlegają ochronie na zasadach określonych w ustawie z dnia 10 maja 2018r. o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).
  3. Pracownik Biblioteki ma obowiązek zachowania tajemnicy danych osobowych, które przetwarza oraz zachowania w tajemnicy sposobów zabezpieczenia danych osobowych przed nieuprawnionym dostępem.
  4. Dane osobowe małoletniego są udostępniane wyłącznie osobom i podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
  5. Małoletni ma prawo do poszanowania prywatności. Pracownicy/usługobiorcy podejmują działania z uwzględnieniem tej zasady.
  6. Pracownicy/usługobiorcy nie mogą ujawniać informacji wrażliwych dotyczących małoletniego osobom nieuprawnionym. Informacje wrażliwe obejmują wizerunek małoletniego, informacje o jego sytuacji rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
  7. Pracownicy/usługobiorcy nie mogą utrwalać wizerunku małoletnich (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych. Dotyczy to także umożliwienia osobom trzecim utrwalenia wizerunków małoletnich. Utrwalanie wizerunku małoletnich jest możliwe wyłącznie na potrzeby Biblioteki oraz za zgodą rodzica lub opiekuna, która jest udzielana w formie pisemnej. Pracownicy/usługobiorcy są zobowiązani każdorazowo do poinformowania rodzica lub opiekuna oraz małoletniego o celu utrwalenie wizerunku.
  8. Wyjątek stanowi sytuacja opisana w art. 81 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tj. Dz. U. 2022 poz. 2509), w której zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza. Zgoda rodzica lub opiekuna prawnego na utrwalanie i upublicznienie wizerunku dziecka/małoletniego nie jest wtedy wymagana.

Rozdział 6
Kwalifikacja zagrożeń

  1. Zagrożenie bezpieczeństwa małoletnich może przybierać różne formy, z wykorzystaniem różnych sposobów kontaktu i komunikowania.
  2. Na potrzeby niniejszych Standardów przyjęto następującą kwalifikację zagrożenia bezpieczeństwa małoletnich:
  3. popełniono przestępstwo na szkodę małoletniego (np. znęcanie się nad małoletnim);
  4. doszło do innej formy krzywdzenia, niebędącej przestępstwem (np. krzyk, kary fizyczne, poniżanie);
  5. doszło do zaniedbania potrzeb życiowych małoletniego (np. związanych z odżywianiem, higieną czy zdrowiem).
  6. Na potrzeby niniejszych Standardów wyróżniono procedury interwencji w przypadku podejrzenia działania na szkodę małoletniego przez:
  7. osoby dorosłe (pracowników, inne osoby trzecie, rodziców/opiekunów prawnych);
  8. innego małoletniego.

Rozdział 7
Procedury reagowania na krzywdzenie małoletniego

  1. Pracownicy/usługobiorcy w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę na symptomy krzywdzenia małoletnich. Przykładowe symptomy krzywdzenia zawiera Załącznik nr 8.
  • Poinformowanie wszystkich pracowników/usługobiorców o prawnym i społecznym obowiązku zawiadamiania instytucji o możliwości popełnienia przestępstwa, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw na szkodę małoletnich.
  • Pracownicy/usługobiorcy monitorują sytuację i dobrostan małoletnich, a w przypadku zauważenia zagrożenia zgłaszają ten fakt Dyrektorowi Biblioteki.
  • W przypadku zidentyfikowania oznak krzywdzenia małoletniego Dyrektor podejmuje rozmowę z rodzicami/opiekunami przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania dla siebie pomocy.
  • Wszyscy pracownicy Biblioteki mają dostęp do wykazu danych adresowych lokalnych placówek pomocowych, zajmujących się ochroną małoletnich oraz zapewniających pomoc w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia (między innymi ośrodek pomocy społecznej, dzielnicowy, komenda policji, powiatowe centrum pomocy rodzinie):
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Michałowicach – Plac Józefa Piłsudskiego 1, 32-091 Michałowice, tel.: 12 388 87 70, 512 076 652
  • Komisariat Policji w Zielonkach – ul. Władysława Łokietka 205, 31-263 Kraków, tel.: 47 832 11 50, 47 832 11 51
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie – al. Słowackiego 20, 30-037 Kraków, tel.: (12) 397 95 64
  • Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” – prowadzi telefon zaufania – tel.: 116 1112
  • Na potrzeby Standardów opracowano procedury interwencji w przypadku ujawnienia działania na szkodę małoletniego w formie:
  • przemocy rówieśniczej,
  • przemocy domowej,
  • działania na szkodę małoletniego przez pracownika/usługobiorcę Biblioteki.
  • Procedury reagowania na krzywdzenie, stanowią Załącznik Nr 3 do Standardów.
  • W przypadku pozyskania przez pracowników Biblioteki informacji, że może być krzywdzony małoletni, osoba ujawniająca sporządza notatkę służbową z uzyskanej informacji oraz poczynionych ustaleń i przekazuje ją Dyrektorowi Biblioteki. Notatka może mieć formę pisemną lub mailową.
  • Interwencja prowadzona jest przez Dyrektora Biblioteki, a pod jego nieobecność przez pracownika, który powziął informację o krzywdzeniu małoletniego.
  •  Z przebiegu interwencji sporządza się Kartę Interwencji dotyczącej przeciwdziałania krzywdzeniu małoletniego. Kartę Interwencji umieszcza się w segregatorze interwencji prowadzonym przez osoby wskazane w Rozdziale 1 ust. 5 Standardów. Wzór Karty Interwencji  stanowi Załącznik Nr 2.
  •  W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia dziecka osoba ujawniająca zdarzenie bezzwłocznie dzwoni na numer alarmowy 112. Poinformowania służb dokonuje pracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu, następnie wypełnia Kartę Interwencji.

Rozdział 8
Zasady bezpiecznych relacji małoletni – małoletni, w tym zachowania niedozwolone

  1. Podstawową zasadą relacji między małoletnimi przebywającymi w Bibliotece jest odnoszenie się do siebie zgodne z zasadami kultury, działanie z szacunkiem, uwzględniające prawo każdego małoletniego do bezpiecznego i komfortowego korzystania z usług biblioteki oraz uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę.
  2. Grupy małoletnich uczestniczące w zajęciach bibliotecznych w ramach oferty zajęć i spotkań organizowanych przez Bibliotekę dla jej instytucjonalnych partnerów, placówek oświatowych, przebywają w Bibliotece pod opieką bibliotekarzy oraz towarzyszących im nauczycieli i opiekunów wyznaczonych przez daną placówkę. O zasadach wzajemnego szacunku i sposobie zachowania się w Bibliotece małoletni są informowania na początku spotkania.
  3. O zasadach obowiązujących czytelników Biblioteki informowani są rodzice/opiekunowie prawni małoletniego zapisujący je do Biblioteki i podpisujący kartę zobowiązania, a tym samym potwierdzający znajomość Regulaminu określającego zasady i warunki korzystania z Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice.
  4. We wzajemnych relacjach pomiędzy małoletnimi niedozwolone jest w szczególności:
  5. stosowanie jakiejkolwiek przemocy, w jakiejkolwiek formie;
  6. używanie wulgarnego, obraźliwego języka;
  7. upokarzanie, obrażanie i znieważanie innych małoletnich;
  8. zachowanie w sposób niestosowny tj. używanie słów wulgarnych, gestów, żartów, kierowanie obraźliwych uwag, w tym o zabarwieniu seksualnym;
  9. utrwalanie wizerunku innych małoletnich poprzez nagrywanie (również fonii) i fotografowanie bez uzyskania zgody.

Rozdział 9
Zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem

do Internetu w Bibliotece

  1. Wszystkich użytkowników Biblioteki obowiązują zasady zapisane w Regulaminie Korzystania ze zbiorów i usług Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice, określający prawa użytkownika oraz zachowania niedozwolone.
  2. Infrastruktura sieciowa w Bibliotece umożliwia dostęp do Internetu, zarówno pracownikom jak i małoletnim.
  3. Na terenie Biblioteki dostęp małoletnich do Internetu możliwy jest pod nadzorem pracownika, na przeznaczonych do tego urządzeniach znajdujących się w jej posiadaniu.
  4. Biblioteka zapewnia dostęp do materiałów edukacyjnych, dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu, a także w miarę możliwości prowadzi z tego zakresu zajęcia.
  5. Bibliotekarz dyżurujący w Bibliotece raz w miesiącu sprawdza czy na urządzeniach z dostępem do Internetu nie znajdują się niebezpieczne treści oraz w miarę możliwości stara się ustalić, kto korzystał z urządzenia w czasie, gdy treści te zostały tam zapisane.
  6. Gdy zostanie ustalone dane małoletniego, które korzystało z urządzenia w chwili zamieszczenia na nim niebezpiecznych treści, należy w przyjazny sposób przeprowadzić z nim rozmowę o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu i o szkodliwości takich treści.

Rozdział 10
Zasady i sposób udostępniania personelowi i małoletnim do zaznajomienia i stosowania Standardów Ochrony Małoletnich

  1. Każdy pracownik Biblioteki ma obowiązek zapoznać się ze Standardami po zawarciu umowy o pracę, a fakt zapoznania się i przyjęcia do stosowania poświadcza własnoręcznym podpisem. Oświadczenie pracownika przechowuje się w aktach osobowych. Wzór oświadczenia stanowi Załącznik nr 5.
  2. Biblioteka udostępnia użytkownikom treść Standardów na swojej stronie internetowej pod adresem: https://wmichalowicach.pl/biblioteka  Standardy w wersji papierowej są wyłożone w wypożyczalni do zapoznania się w pełnej wersji oraz skróconej przystosowanej do małoletnich. Wersja skrócona stanowi Załącznik nr 6.

Rozdział 11
Monitoring i aktualizacja Standardów

  1. Dyrekcja Biblioteki jest osobą odpowiedzialną za monitorowanie realizacji Standardów, ewaluowanie i modyfikowanie zapisów Standardów oraz prowadzenie Rejestru zgłoszeń i interwencji.
  2. Dyrektor Biblioteki przeprowadza wśród pracowników Biblioteki, raz na 24 miesiące ankietę monitorującą poziom realizacji Standardów. Wzór ankiety stanowi Załącznik Nr 7.
  3. W ankiecie pracownicy mogą proponować zmiany Standardów oraz wskazywać naruszenia Standardów w Bibliotece.
  4. Na podstawie wypełnionych przez pracowników ankiet Dyrektor Biblioteki wprowadza do Standardów niezbędne zmiany i ogłasza pracownikom, małoletnim i ich rodzicom/opiekunom nowe brzmienie Standardów.

Rozdział 12
Przepisy końcowe

  1. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
  2. Standardy są dostępne dla pracowników, małoletnich i ich opiekunów, w szczególności poprzez umieszczenie pełnej wersji w każdej jednostce Biblioteki, przesłanie drogą elektroniczną oraz poprzez zamieszczenie na stronie internetowej www.wmichalowicach.pl/biblioteka i wywieszenie w widocznym miejscu w siedzibie w wersji skróconej, przeznaczonej dla małoletnich.