Kiedy ogłoszono pandemię, wszelkie instytucje kultury zmuszone były zawiesić zajęcia stacjonarne z dnia na dzień. Na ten czas CKiP zorganizowało więc zajęcia zdalne. Jak one przebiegają? Co na to uczestnicy?

Dzięki narzędziom takim jak Skype czy Zoom uczniowie mogą wciąż spotykać się ze swoimi instruktorami oraz rówieśnikami w wirtualny sposób. To ważne, by dzieci uczęszczające dotąd na zajęcia kreatywne czy sportowe, mogły wciąż rozwijać swoje umiejętności. W tym przypadku dłuższa przerwa to więcej niż jeden krok w tył. Dla dorosłych uczących się języka również kluczowe jest, by stale mieć kontakt z językiem, móc rozmawiać i praktykować. Mimo że początkowo nowe narzędzia stanowiły barierę dla niektórych uczestników, to bardzo się starali, by poradzić sobie z technologią i już po pierwszych lekcjach przekonali się do nich. Otrzymaliśmy bardzo dużo pozytywnych informacji zwrotnych od zadowolonych uczestników, którzy cieszą się z kontynuacji zajęć.

 Jak dotąd udało się zorganizować następujące zajęcia online:

Język angielski dla dzieci, młodzieży i dorosłych – w lekcjach prowadzonych za pośrednictwem Skype uczestnicy mogą komunikować się z instruktorem i między sobą. Lekcje prowadzone są jak dotąd, przeważnie metodą konwersacji, a dodatkowe materiały uczestnicy otrzymują mailem. Nowe zwroty i słowa instruktor może na bieżąco przekazać także pisemnie za pomocą komunikatora. W lekcjach online uczestniczy młodzież, dorośli, a także seniorzy. Na podobnych zasadach odbywa się język hiszpański.

Lekcje rysunku odręcznego – instruktorka nagrywa filmy z pełnymi zajęciami, na których objaśnia zadanie i prezentuje różne materiały, którymi dzieci mogą się inspirować. Następnie dzieci wysyłają prace mailem i otrzymują informację zwrotną. W każdej chwili mogą się konsultować z instruktorką.

Zajęcia capoeiry – odbywają się poprzez narzędzie Zoom. Dzieci kontaktują się ze sobą nawzajem i z instruktorem na żywo. Większość zajęć to ćwiczenia, akrobatyka. Instruktor na bieżąco obserwuje uczestników i ocenia sposób wykonania ćwiczenia. W krótkiej przerwie – nauka języka portugalskiego. Częścią capoeiry jest również muzyka, dlatego uczestnicy śpiewają piosenki w języku portugalskim, a za instrumenty służą im książki i plastikowe miski.

Zajęcia baletowe – instruktorka udostępnia filmy z ćwiczeniami. Dzieci mogą kilkakrotnie odtworzyć sobie lekcję.

Zdalnie odbywają się również lekcje gry na pianinie, na gitarze, akordeonie i skrzypcach oraz część zajęć wokalnych. Są to zajęcia indywidualne, które instruktor prowadzi na żywo.

W czasie pandemii dzieci zostały pozbawione kontaktów z rówieśnikami, a poprzez wspólne uczestnictwo w naszych zajęciach – mają choćby namiastkę relacji i poczucie, że robią coś wspólnie i spędzają czas w wartościowy sposób. Uczestnikom naszych zajęć oraz Czytelnikom życzymy zdrowia i wytrwałości w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.