8 grudnia zaprosiliśmy do nas etnolożkę Monikę Dudek, która podzieliła się ze słuchaczami swoją ogromną wiedzą na temat tradycyjnych strojów krakowskich. Wszystko to w ramach warsztatów „Codzienny i świąteczny strój ludowy”. Pani Monika potrafi przepięknie opowiadać o „świecie, który uwielbia, a którego już nie ma”. Na spotkanie przywiozła dużą część swojej kolekcji strojów, które zbiera od lat. Dowiedzieliśmy się, jak dawniej ubierali się mieszkańcy okolic Krakowa, jak kobiety dobierały wzory, haftowały bluzki i gorsety, jak wiązały chusty.

Strój czy ubranie? Ubieramy się czy przebieramy? A może stroimy?

Kiedy wypadało się stroić, a kiedy zachować skromność. Czy mężatka mogła paradować z gołą głową i czym była ciasnocha. Czym jest bluzka, czym koszula, a czym katanka i żupan?

Czy szpilki pasują do stroju krakowskiego i jak zawiązać chustę czepcową. I w końcu czym różnił się strój świąteczny od tego noszonego na co dzień. Stroje krakowskie uchodzą za jedne z najbardziej znanych polskich strojów ludowych, a jednak wydaje się, że powszechna wiedza na ich temat jest szczątkowa i bardzo stereotypowa. Za krakowski uważa się najczęściej strój sukiennicki, noszony przez dzieci podczas uroczystości państwowych czy religijnych i kobiety podczas uroczystych procesji.

Monika Dudek to etnolożka, regionalistka, pieśniarka i tancerka. Specjalizuje się w tematyce pieśni krakowskich i strojów krakowskich. Prowadzi autorskie warsztaty w zakresie folkloru muzycznego, tanecznego, obrzędów i zwyczajów, w środowiskach Kół Gospodyń Wiejskich oraz zespołów regionalnych na obszarze całej Małopolski. Choreograf Zespołu Tańców Świata ZDROJANIE, instruktorka grupy śpiewaczej ZDROJANKI, liderka Kapeli Dudek Lewicki. Kolekcjonuje stroje krakowskie, które wykorzystuje podczas występów i prezentacji.

Założycielka i prezeska Fundacji KOBIETA W REGIONIE. W 2017 r. otrzymała honorowe odznaczenie „Zasłużona dla kultury polskiej” przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatka nagrody głównej Powiatu Krakowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w 2015 r.