W listopadzie, spotkanie DKK odbyło się w innym terminie niż zazwyczaj i przebiegło w nietypowy sposób. Gościliśmy bowiem w naszej bibliotece Radio Kraków. Radiowy Klub Książki to program, który przybliża i pokazuje prace Dyskusyjnych Klubów Książki, nagrywając poszczególne spotkania i prezentując je na antenie.

img_0052

W ostatnią środę przedmiotem naszej dyskusji była „Lala” autorstwa Jacka Dehnela.

Jest to powieść wielowątkowa, urokliwa,tajemnicza i poruszająca. Wprawdzie początek jest dość trudny, gdyż trzeba się przyzwyczaić do braku chronologii w opowieściach. Ale jak już damy się porwać Lali i historii jej życia nie sposób się oderwać.

img_0055

Jest to jak najbardziej „książka gadana”- Jacek, wnuk Lali, opisuje jej życie, opierając się na jej opowieściach, anegdotach i dygresjach.

Główna bohaterka, Helena Bieniecka to kobieta o silnym charakterze, niesamowitym wdzięku, dama w każdym calu, potrafiąca nawiązać dobre stosunki tak z sędzią Luksemburgiem, jak i prostymi chłopami z Lisowa. Pała sympatią do Żydów, jednocześnie żyjąc w dobrych relacjach z Niemcami. Słowem – cudowna kobieta.img_0043

Wszystkim klubowiczom bardzo podobała się zarówno postać samej Heleny jak i niezwykłe losy jej i jej rodziny. Kilka osób przyznało się, że podczas czytania zaczęło wspominać swoich przodków i dzieje własnych rodzin. Niektórzy odebrali historię Lali bardzo osobiście. Bardzo doceniamy te wyznania zwłaszcza, że ciężko mówić o swoich doświadczeniach mając świadomość, że słuchają nas nie tylko uczestnicy DKK ale również słuchacze Radia Kraków. Jako moderatorka Klubu chciałabym podkreślić jak bardzo dumna jestem z naszych klubowiczów, dziękując również za ich odwagę i wysoki poziom wypowiedzi.

img_0040

img_0048

img_0029

Gdyby ktoś chciał posłuchać audycji, której gośćmi byliśmy zapraszam na stronę Radia Kraków http://www.radiokrakow.pl/audycje/kolo-kultury-literatura-i-sztuka-ksiazki/radiowy-klub-ksiazki-poezja-tomasza-rozyckiego-portal-strony-poezji/

Nasza ostatnia lektura uzyskała 8,7 pkt. Do tej pory tylko jedna omawiana książką uzyskała taką samą liczbę punktów („Jej wszystkie życia” Kate Atkinson).

W styczniu będziemy omawiać powieść J.M. Coetzee „Powolny człowiek.” Również w styczniu gościem naszej biblioteki będzie pisarz i podróżnik Andrzej Muszyński. Serdecznie zapraszamy 🙂