Jan Jakub Kolski, to bohater naszego październikowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. To reżyser, prozaik i scenarzysta i wydaje nam się, że miało to duży wpływ na sposób w jaki została napisana książka, którą omawialiśmy czyli „ Dwanaście słów”. Klubowicze zauważyli, że styl książki jest trochę podobny do scenariusza filmowego. Jednak, jak podkreślili, bardzo dobrze się ją czyta.

„Małość i wielkość, siła i słabość, moralność i deprawacja, przebaczenie i grzech- oto dwanaście słów prawdy o człowieku”.

Bohaterką jest Marianna. Dziewczynka uratowana przez żołnierzy z pożaru domu, w którym straciła rodziców. Ostatecznie trafia do zakonu, gdzie opiekuje się chorymi i tam poznaje umierającą Agnieszkę. To spotkanie zmienia życie Marianny, która opuszcza zakon i wypełnia ostatnią wolę Agnieszki.

Nauczyciel muzyki, Fryderyk Greszel, kolejny mroczny charakter tej opowieści, pokazuje jak okoliczności wydobywają z głębin, z pozoru złego człowieka, współczucie, miłość, łzy…

Książka jest wielowątkowa, po rozbudowaniu każdego wątku mogłaby powstać kolejna opowieść, kolejny film.

Klubowicze ocenili „Dwanaście słów” dość wysoko, tj. 6,6 pkt, co zachęca do sięgnięcia po tę lekturę.

Bardzo się cieszymy, że nasz klub się rozrasta, wczoraj dołączyła do nas nowa pani, a gościnnie odwiedziła nas najmłodsza klubowiczka, półroczna Różyczka.