Zapraszamy na zajęcia z gimnastyki 50+, które będą kontynuowane po przerwie wakacyjnej z nową instruktorką – Agatą Skowronek. Zajęcia skierowane są do osób które ukończyły 50 lat, ale oczywiście i starszych: 60+, 70+. Można się zapisywać w Centrum Kultury pod numerem: 535-029-009. Zajęcia gimnastyczne odbywają się dla osób 50+ z wykorzystaniem sprzętu sportowego: maty, duże piłki, taśmy i inne. Zajęcia zaczynają się 5 września i będą odbywać się 2 razy w tygodniu: we wtorki i czwartki o godz. 9.30 na sali fitness w budynku Biblioteki Publicznej w Michałowicach. Karnet w cenie 30zł za 4 zajęcia. Pierwsze zajęcia bezpłatne.

Zapisy: 535-029-009

Instruktorka: Agata Skowronek

RUCH JEST W STANIE ZASTĄPIĆ PRAWIE KAŻDE LEKARSTWO, ALE WSZYSTKIE LEKARSTWA RAZEM WZIĘTE NIE ZASTĄPIĄ RUCHU

Od września ruszają nowe zajęcia gimnastyczne dla osób 50+. Rozmawiamy z instruktorką Agatą Skowronek, która będzie je prowadzić w Michałowicach we wtorki i w czwartki o 9.30. Pytamy panią Agatę, po co na takie zajęcia chodzić i w czym konkretnie mogą one pomóc.

Redaktorka Gazety Gminy Michałowice: Jakie są Pani najważniejsze kwalifikacje i doświadczenie jako instruktorki zajęć ruchowych?

Agata Skowronek: Chciałabym rozpocząć od sentencji, która niech stanowi motywację
i zachętę dla wszystkich wahających się: ruch jest w stanie zastąpić prawie każde lekarstwo, ale wszystkie lekarstwa razem wzięte nie zastąpią ruchu. Człowiek jest tak skonstruowany, że ruch jest czymś naturalnym, a z biegiem lat staje się wręcz niezbędny dla utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Jestem fizjoterapeutką z zawodu i z zamiłowania. Zawsze chciałam pomagać ludziom i dlatego wybrałam taki zawód, a gimnastyka towarzyszyła mi od lat szkoły podstawowej. Trenowałam lekkoatletykę w klubie sportowym „Cracovia”, a później uczęszczałam na pierwsze zajęcia aerobikowe w klubie „Wisła”. Kiedy skończyłam fizjoterapię, zdobyłam tytuł instruktora rekreacji.
Na jednym i na drugim kierunku byłam szkolona na temat prowadzenia zajęć z osobami starszymi, jednocześnie zgłębiałam wiedzę we wszystkich dziedzinach medycznych, w tym tak potrzebnych jak reumatologia czy neurologia. O prowadzeniu zajęć
z osobami starszymi uczyłam się również u gerontolog dr Kołomyjskiej i uczęszczałam przez długi okres jako wolontariusz na takie właśnie zajęcia. Od tych specjalistycznych zajęć rozpoczęłam pracę z grupą osób starszych wiele lat temu i kontynuuję ją do dzisiaj.

R: Jakiego rodzaju ćwiczenia Pani zaproponuje i z jakich metod będzie Pani czerpać? Jakie korzyści odniosą uczestnicy tych zajęć?

AS: Ucząc się przez cały czas, wprowadzam nowe elementy, jak na przykład: joga, body art czy refleksoterapia, ale wciąż są to niezmiennie zajęcia profilaktyczno-usprawniające przede wszystkim układ krążenia, a także aparat ruchu, układ trawienny i moczowy,

w tym aktywizacja mięśni gładkich i narządów w jamie brzusznej i miednicy oraz tak ważnych organach jak nerki wątroba czy żołądek. Nie można zapomnieć o ćwiczeniach oddechowych i relaksacyjnych. Ważne jest, aby ćwiczenia, oprócz wzmocnienia
i wydolności ciała, dawały odprężenie psychiczne i zadowolenie, co wpływa korzystnie na przykład na problemy ze snem. Obserwuję też, jak zacieśniają się więzy towarzyskie
i zajęcia przenoszą się dalej poza salę. Seniorzy spotykają się nawet bez okazji, aby razem spędzić czas.

R: Dla kogo przede wszystkim są przeznaczone nowe zajęcia „Gimnastyka 50+”, które będzie Pani prowadzić u nas od września? Kto może i powinien na nie przyjść i przy jakich dolegliwościach te zajęcia mogą być pomocne?

AS: Rekreacja fizyczna jest wskazana dla wszystkich, żeby nie powiedzieć niezbędna, dlatego na zajęcia ruchowe powinien uczęszczać każdy. Te konkretne zajęcia, które będę prowadzić, przeznaczone są specjalnie dla osób w wieku 50+. Szczególnie zapraszam osoby chcące poprawić czynność układu sercowo-naczyniowego, krążeniowego, oddechowego, wszystkich chcących poprawić ruchomość w stawach kręgosłupa i kończyn, przy bolesności towarzyszącej zmianom zwyrodnieniowym i chorobom reumatycznym, osobom w depresji, tym, którzy czują się samotni i chcieliby dostać dużo dobrej energii, morze uśmiechu, czy odrobinę zwyczajnej rozmowy, okazję do poznania nowych ludzi, a może znalezienia przyjaciół. Ćwiczenia będą dostosowane do możliwości grupy i ukierunkowane na aktualny problem występujący wśród uczestników, dlatego mile widziane (choć niekonieczne do udziału w zajęciach) będzie przyniesienie zaświadczenia od lekarza kwalifikującego daną osobę na udział w zajęciach grupowych oraz dodatkowe informacje pisemne lub ustne o stanie zdrowia. Reasumując, systematyczna aktywność ruchowa ludzi starszych pozwala utrzymać wydolność fizyczną na poziomie wyższym niż u ludzi mało aktywnych, aktywizuje korę mózgową, co jest ważne, gdyż okres ten często zbiega się z przejściem na emeryturę i dużą ilością wolnego czasu. Ruch jest wspaniałym sposobem na wypełnienie tej luki.

Zapraszam serdecznie wszystkie Panie i Panów. Będzie dużo ruchu, ale nie zabraknie uśmiechu, oddechu, zabawy… będą też niespodzianki. Ogółem: można zrobić dużo, dużo dobrego dla siebie.

R: Podsumowując, warto zmotywować się do aktywnego dbania o zdrowie, przyjść, spróbować i oczywiście zostać na naszych zajęciach!

Osoby 50+ już zapraszamy do zapisów. Zajęcia, aby miały największą skuteczność, będą się odbywały dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki o godz. 9.30 na I piętrze w budynku Biblioteki w Michałowicach. Koszt karnetu to 30 zł za 4 zajęcia. Na pierwsze zajęcia można przyjść niezobowiązująco i bezpłatnie. Zapisy w Centrum Kultury i Promocji pod numerem: 535-029-009.