6 grudnia, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, bohaterem wieczoru był Miguel II Gensana, główna postać powieści Jaume Cabre „Cień eunucha”.

Jest to historia bohatera opowiadana przez niego samego (czasy szkolne i poszukiwanie drogi dla siebie, studia przerywane rewolucyjnym, partyzanckim zaangażowaniem w powojenną rzeczywistość hiszpańską, skutkującym dramatycznymi sytuacjami, fascynacje kobietami, wielkie miłości, praca i namiętność, jaką jest sztuka) używającego charakterystycznej dla Cabre formy narracji; początek w pierwszej osobie a koniec zdania w trzeciej.

Klubowicze nie szczędzili pochwał, podobała się ciągłość akcji, bogata treść, doskonały język, miłość bohatera (autora) do sztuki, muzyki i piękna. Nie zabrakło w powieści ogromnej dawki poczucia humoru, dzięki czemu to nie tylko literatura na wyższym poziomie ale i ogromna przyjemność czytania.

Na okładce książki jest pytanie „Dlaczego tak łatwo przegapiamy naprawdę ważne momenty w życiu?” i właśnie o tym jest ta książka. Od tego pytania uczestnicy spotkania płynnie przeszli do kolejnego „Co ma wpływ na poczucie szczęścia?” Zastanawialiśmy się ,czy to za czym ciągle gonimy, daje nam szczęście?

To lektura przede wszystkim dla miłośników finezyjnych, wybitnych opowieści, które zmuszają do skupienia, myślenia i zapraszają do niecodziennego świata, który opuszcza się z wielkim żalem po przeczytaniu ostatniej strony, ale do którego wraca się myślami jeszcze długo, długo po odłożeniu książki na półkę.

Było to nasze ostatnie spotkanie w tym roku, dlatego druga jego część przebiegła pod znakiem wspomnień. Klubowicze przynieśli swoje zdjęcia z minionych lat i podzielili się wspomnieniami ze współczytającymi. Zrobiło się rodzinnie i domowo, przeszłość się do nas uśmiechnęła…wywołując emocje i ładując nas pozytywną energią.

Następne spotkanie już w przyszłym roku, na którym będziemy omawiać książkę „To tylko dziecko” Malin Persson Giolito.

 

Naszym kochanym Klubowiczom życzymy zdrowych, przepełnionych miłością i rodzinnym ciepłem świąt Bożego Narodzenia.