Wczorajszy Klub Podróżnika, to podróż do Kanaan (Ziemi Obiecanej), rejonu świata, w którym dzieje się większość historii opisanych w Biblii.

Izrael ma trudną i skomplikowaną historię, ale ze względu choćby na Jerozolimę – święte miejsce dla trzech religii (Islamu, Judaizmu, Chrześcijaństwa), jest wart zobaczenia.

Ten 14 razy mniejszy od Polski kraj, ma tak ogromne dziedzictwo kulturalne, że 8 dniowa podróż, którą w 2020 roku odbyła nasza prelegentka Weronika Żurek, powinna zostać wydłużona o kilka tygodni, aby w pełni móc zaczerpnąć z tego miejsca i zgłębić wszystkie jego tajemnice. Jedną z głównych „atrakcji” jest Jerozolima, otoczona murem
z ośmioma bramami. Stare miasto z  plątaniną wąskich uliczek, w których można się zgubić, przyciąga corocznie wielkie tłumy. Najświętszym miejsce Jerozolimy dla żydów, muzułmanów i chrześcijan jest „Kopuła Skały” – miejsce ściśle powiązane z Abrahamem, Dawidem, Salomonem, Eliaszem i Mahometem.

Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy opowieści o Ścianie Płaczu, Dolinie Cedronu, Bazylice Zwiastowania (gdzie znajdują się różne wizerunki Matki Boskiej z całego świata np. Matka Boska Tajlandzka), Bazylice Narodzenia w Betlejem, mieście Kafarnaum, Jeziorze Galilejskim, Ogrodzie Oliwnym, Bazylice Grobu Pańskiego, Rotundzie Anastasis (Zmartwychwstania)
i najstarszym mieście świata – Jerychu.

Ciekawostki:

70℅Izraela to pustynia

W 16 wieku 80% Żydów z całego świata żyło w Polsce

Najwięcej Żydów obecnie żyje w Izraelu, USA i Francji

Droga Krzyżowa zaczyna się w dzielnicy muzułmańskiej

Hotel Banksy’ego – „Hotel z widokiem na konflikt” wybudowany 5 metrów od muru oddzielającego Palestynę od Izraela

Pani Weronika w niezwykle ciekawy sposób wprowadziła nas w starożytną i obecną kulturę Izraela, swoje opowieści okraszała żartami i ciekawostkami. Niezwykle szybko minął czas wszystkim, licznie zgromadzonym na spotkaniu Klubu Podróżnika. Serdecznie dziękujemy prowadzącej za tą niezwykłą podróż