22 marca godzina 18:00 – 20:00

Spotkanie z ojcem Czesławem Tomaszewskim, który opowie o pracy misjonarzy w Afryce, otworzy wystawę obrazów anonimowych afrykańskich artystów oraz fotografii. O. Czesław przez 10 lat był misjonarzem na Madagaskarze. Od 10 lat kieruje również Referatem Misyjnym Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej, czyli “dba” o wszystkich misjonarzy z tego terenu i ich podopiecznych w Afryce, na Madagaskarze, w Azji i na Ukrainie. Wernisażowi towarzyszyć będzie mini kiermasz z rękodziełem z Afryki (cały dochód przeznaczony będzie na wsparcie działalności misyjnej).

Wstęp wolny (bez wcześniejszej rejestracji).

PĘDZLEM PO AFRYCE – wystawa prac artystów z Zambii, Malawi i Madagaskaru

Afryka nieodmiennie fascynuje – swoim klimatem, krajobrazami, fauną i florą, zwyczajami… Świat współczesny coraz bardziej się kurczy, więc i Afryka z całą jej egzotyką jest coraz bliżej. Kontynent niesamowitych kontrastów: oszałamiającego bogactwa i porażającej biedy, wielkich metropolii i zagubionych w buszu wiosek, kampusów uniwersyteckich i szkółek pod baobabem. Podobnie ze sztuką – z jednej strony sztuka ludowa tworzona od wieków, związana z tradycyjnymi wierzeniami, z drugiej – coraz śmielej podbijająca świat zachodni sztuka współczesna, łącząca w sobie tradycję afrykańską i europejskie doświadczenia. Współczesna sztuka Afryki to malarstwo, rzeźba, instalacje, nowe media, performance, sztuka recyklingu, a w tym zaklęty duch wierzeń, związków etnicznych, historii, przyrody… Kontynent, długo traktowany bardzo utylitarnie, a równocześnie trochę lekceważąco, powoli zaczyna odpowiadać na dominujący do tej pory w sztuce europocentryzm. Już nie tylko maski i drewniane figurki kojarzą się ze sztuką Afryki. Powoli do świadomości reszty świata wdzierają się artyści afrykańscy, którzy mają wiele do powiedzenia na trudne i ważne tematy oraz problemy dnia dzisiejszego. W światowych galeriach coraz częściej goszczą ich dzieła, a w ich rodzinnych krajach powstają szkoły artystyczne i galerie. Na światowym rynku sztuki pojawiają się nazwiska: Bena Enwonwu, Vincenta Kofi, Billie Zangewy, Samsona Kambalu…

Obrazy pokazane na naszej wystawie nie należą do nurtu wielkiej sztuki współczesnej Afryki. Nie zostały namalowane przez uznanych w świecie artystów afrykańskich, ale z pewnością wpisują się w nurt sztuki współczesnej. Powstały w ostatnich latach w małych miejscowościach Zambii, Malawi czy Madagaskaru. Namalowane przez utalentowanych anonimowych twórców, którzy w ten sposób zarabiają na chleb, co bynajmniej nie umniejsza poziomowi artystycznemu stworzonych prac. Jest to niewątpliwie malarstwo naiwne, nie pozbawione jednakże poszukiwań artystycznej formy, wielkiej śmiałości kolorystycznej i sporego ładunku emocjonalnego. Z pokazanych prac emanuje ciepło afrykańskiego słońca, spokój leniwego upału, wibrujące rytmy bębnów, orgia kolorów egzotycznej przyrody i wnikliwa obserwacja dnia codziennego. Prezentowane obrazy zostały przywiezione do Polski przez misjonarzy – jezuitów pracujących w Zambii, Malawi i na Madagaskarze. Misjonarze nie tylko głoszą Ewangelię, lecz nade wszystko niosą pomoc materialną, edukacyjną i medyczną. Kupowanie produktów regionalnych czy innych przedmiotów wytwarzanych przez mieszkańców jest też formą niesienia pomocy. Każdy człowiek woli przecież otrzymać godziwą zapłatę za swoją pracę niż dostawać w gruncie rzeczy poniżający godność osoby zasiłek. Nadwyżka pieniędzy otrzymana po sprzedaży obrazów trafi z powrotem do misjonarzy – na utrzymanie szkół, budowę studni, zakup następnych obrazów…

Ojciec Czesław Henryk Tomaszewski – jezuita. Przez 10 lat był misjonarzem na Madagaskarze. Najpierw przez 4 lata kierował szkołą College Immaculée Conception (szkoła podstawowa i średnia) pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Mananjary/Manandzary – dawnym mieście portowym na wschodnim wybrzeżu wyspy. Następnie pracował jako duszpasterz w buszu w różnych tzw. dystryktach: Antanetibe, Ambatomanoina, Analaroa – w każdym kilkanaście parafii do obsługi. Po powrocie do kraju od 10 lat kieruje Referatem Misyjnym Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego i jest redaktorem naczelnym “Misyjnym szlakiem” – jezuickiego informatora misyjnego.

Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert zespołu NDEGE TRIO w składzie: Olav Mbeda Ndege – saksofony, wokal, Benjamin Mbeda Ndege – perkusja, Szymon Łęczycki – klawisze. Zespół prezentuje mieszankę wielu stylów: afrobeat, jazz, funk, reggae, latin, fusion.

Mbeda Ndege,  Mbeda Ndege…  Już nazwiska utalentowanych braci wypowiadane razem to esencja rytmu. W tym trio afrykańskie rytmy klasyki popu oraz jazzu płyną z kenijsko-polskich korzeni. Poczuj ich rytm.Oni naprawdę Tobą zakręcą.