W ramach obchodów 17 edycji Małopolskich Dni Książki „Książka i Róża”, Biblioteka zorganizowała spotkanie wg scenariusza Pani dr Wandy Matras-Mastalerz, pt. Polski superbohater – Marszałek Józef Piłsudski i jego tajemnice. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie klasy I „b” z wychowawczynią Panią Sylwią Palonek. Celem warsztatów było pogłębienie wiedzy z zakresu historii Polski, zapoznanie się z biografią Józefa Piłsudskiego oraz budowanie świadomości dzieci, jak ważnym wydarzeniem było odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Zastanawialiśmy się jakie cechy powinien mieć superbohater a dzieci z chęcią wymieniały swoich herosów.

Dla wielu były to postacie fikcyjne obdarzone super mocą a dla innych to po prostu mama, tata, dziadek, babcia, wychowawczyni…., którzy zawsze przyjdą z pomocą kiedy jest potrzebna.

Jednak My, Polacy, mamy wspólnego bohatera. Jest nim Marszałek Józef Piłsudski.

Dzieci czytając książkę Wojciecha Widłaka „ Komendant wolnej Polski” zapoznały się z jego postacią jak również dowiedziały się jakie święto obchodzimy 11 listopada – Dzień Niepodległości.

Chcąc jeszcze bardziej przybliżyć postać Józefa Piłsudskiego, uczniowie odkrywali tajemnice związane z jego życiem. Odczytaliśmy fragmenty książki M. Strękowskiej-Zaremby „Marszałek Józef Piłsudski” by poznać te ciekawostki. Dowiedzieliśmy się np. dlaczego Marszałek nosił sumiaste wąsy albo jaki miał sposób na niejadka oraz co kryje się za określeniem „dom bez kantów”. Udało nam się wzbudzić zainteresowanie dzieci tą postacią.

Kolejnym etapem spotkania było omówienie symboli narodowych oraz w jaki sposób należy je traktować. Dowidzieliśmy się, że istnieje specjalny protokół składania flagi. Po obejrzeniu filmu instruktażowego każda z grup dostała małą flagę i starali się poprawnie ją złożyć.

Spotkanie zakończyliśmy rozmową na temat cech współczesnego patrioty.

Dzieci otrzymały od Biblioteki upominki w postaci przypinek.