“Mały, a już wielki bohater” – taką nazwę nosić będą nowe zajęcia w CKiP!

Życie potrafi zaskakiwać i o tym z pewnością Państwo doskonale wiecie. Codzienność przynosi nam wiele szczęśliwych chwil, jak i również smutnych, a czasem nawet skrajnie niebezpiecznych. Wychowujecie i opiekujecie się swoim potomstwem najlepiej, jak potraficie, jednak czy ktoś zastanowił się, co w sytuacji, gdy to Wy będziecie potrzebowali pomocy…? Czy Wasze nieletnie dziecko potrafi jej udzielić?

Zastanawiacie się z pewnością teraz, jak się ma teoria do praktyki. Otóż bardzo różnie… Często osoba dorosła pod wpływem strachu czy stresu, popada w panikę i popełnia podstawowe błędy. Jest to normalne zachowanie, lecz w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia to najczęściej zachowanie „zimnej krwi” pozwala nam wyjść z opresji, chociażby po przez takie działanie jak odpowiednio szybko i dobrze wezwana pomoc.

Coraz częściej słyszymy o sytuacjach, w których to dzieci ratują życie rodzicom, rodzeństwu, lecz nie stało by się tak, gdyby ktoś wcześniej nie rozmawiał z nimi, jak zachować się
w takich sytuacjach. Kochający rodzice za wszelką cenę pragną uchronić swoje dzieci przed niebezpieczeństwem i zagrożeniami, jakie niesie nam życie. Niestety ochrona absolutna nie pomoże… Korzystniejszym rozwiązaniem jest uzbrojenie ich w wiedzę i umiejętności praktyczne, po które sięgną, gdy nadejdzie taka konieczność.

Wychodząc naprzeciw takim sytuacjom, Centrum Kultury i Promocji planuje uruchomić cykl zajęć „Mały, a już wielki bohater”.

Warsztaty będą skierowane do grupy dzieci w przedziale wiekowym od 6 do 10 lat. Celem tych zajęć jest przede wszystkim oswojenie dziecka z tym, iż różne trudne sytuacje mogą zdarzyć się na co dzień. Kluczem jest m.in. rozmowa z dziećmi o tym, iż strach nie jest niczym złym, natomiast efektem pożądanym jest prawidłowe działanie, którego nauczymy się na tych zajęciach. Słowo „bohater” kojarzy się większości z osobą, której główną cechą jest odwaga. I nie mylicie się, ponieważ każdy z nas, zarówno mama, tata, babcia, dziadek, pan, pani, jak i Państwa dzieci mogą nim być.

Zapytacie, czy dziecko w tym wieku, które przecież tyle musi się nauczyć, które jeszcze tak mało przeżyło w swoim życiu, jest w stanie komuś znacząco pomóc?! Otóż odpowiadam: Tak! Dzieci chłoną wiedzę niczym „gąbka wodę”, tylko w odpowiedni sposób trzeba im te umiejętności podsunąć. Najlepszym sposobem jak i najprzyjemniejszą formą nauki jest zabawa. Nasuwa się więc pytanie, czy w związku z tym to nie będzie marnowanie czasu, którego i tak wszystkim z nas brakuje.

Odpowiadam: Nie! Na zajęciach tych dzieci w przystępny i przyjemny sposób dowiedzą się, jak zachować się w sytuacji, gdy ktoś zasłabnie, jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, jak zachować się przy osobie nietrzeźwej, a jak podczas niespodziewanego ataku psa, co zrobić, gdy ktoś obcy zaczepia nas na placu zabaw lub
w drodze ze szkoły do domu, jak opatrzyć ranę ciętą, poparzenie, użądlenia. Dzieci poznają właściwe ułożenie do pozycji bocznej bezpiecznej, dowiedzą się, jak właściwie powiadomić pogotowie ratunkowe, straż pożarną i policję o sytuacji trudnej, dokładnie zapoznają się z apteczką pierwszej pomocy itp. To tylko część tematów zajęć, które będą miały formę dobrej zabawy przemycającej niezbędna wiedzę i umiejętności praktyczne.

Czy zatem po zajęciach dziecko wykona resuscytację krążeniowo-oddechową?

Odpowiadam: Tak, na miarę swoich możliwości fizycznych i psychicznych.

Zajęcia będą odbywać się w Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach w soboty od 13.01.2018 r. do 12.05.2018 r. Zapisy przyjmujemy do 10.01.2018 r. pod numerem telefonu: 535 029 009 lub też osobiście w biurze CKiP. Grupa docelowa to dzieci w wieku od 6 do 10 lat, składająca się z maksymalnie 10 osób.

Czas trwania zajęć to 90 minut. Koszt: 250 zł/całość kursu

Na ostatnich zajęciach dzieci zaprezentują swoje umiejętności przed rodzicami.