We wtorkowy, deszczowy poranek zaprosiliśmy do naszej biblioteki uczniów klasy Va

Tematem naszego spotkania było pewne drzewo – Mirabelka. Jest to bowiem bohaterka książki Cezarego Harasimowicza pt. „Mirabelka”.

Zaczęliśmy od obejrzenia, krótkiego filmu z udziałem autora, w którym opowiada co go zainspirowało do stworzenia historii o żółtym drzewku.

Następnie podczas głośnego czytania uczestnicy zapoznali się kilkoma fragmentami książki, które były pretekstem do bardzo ciekawej i pouczającej dyskusji. Rozmawialiśmy min o II Wojnie Światowej, o getcie, powstaniach i życiu w zniewolonej Warszawie. Poznaliśmy również postać pani Ireny Sendlerowej, która w tak trudnych czasach dała przykład niezwykłej odwagi.

Dzieci wykazały się niezwykłą wiedzą i wrażliwością. Możemy być z nich dumni.

Po rozmowach i krótkiej przerwie stworzyliśmy nasze własne drzewo pamięci. Tak jak każdy człowiek ma własne i niepowtarzalne linie papilarne, które każdego z nas czynią wyjątkowym, tak drzewa mają liście po których je rozpoznajemy. My postanowiliśmy dołożyć naszej Mirabelce trochę liści – były ty wycięte z papieru odciski rąk uczestników, na których napisaliśmy słowa ważne dla naszej ojczyzny i zawieszone na drzewku.

Na zakończenie warsztatów każdy otrzymał dyplom.