Z nową energią, pełni nadziei na niesamowite doznania literackie, rozpoczęliśmy kolejny rok spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki.

W pierwszą środę nowego roku rozmawialiśmy o książce Marcina Mellera pt. „Czerwona ziemia”. Jest tu wszystko czego można wymagać od dobrej powieści. Solidne i rzetelne tło w postaci afrykańskich realiów, wartka akcja i główny bohater, który spokojnie mógłby być bohaterem holywoodzkiego filmu akcji. Wydarzenia opisane w książce dzieją się na dwóch płaszczyznach czasowych. W 1996 roku Wiktor Tilszer, polski reporter przemierzając Afrykę przeżywa przygodę życia. Dwadzieścia cztery lata później syn Wiktora, Marcin wyrusza do Afryki śladami ojca. Gdy w pewnym momencie nie daje znaku życia ojciec rusza na poszukiwania syna. Choć „Czerwona ziemia” to połączenie thrillera i powieści sensacyjnej naszych klubowiczów najbardziej urzekły momenty, w których autor ukazał Afrykę – jej dzikość, piękno krajobrazu ale też codzienne życie i problemy z jakimi muszą mierzyć się mieszkańcy. Świetnie uchwycił odmienność kulturową i pozwolił z bliska przyjrzeć się krwawej afrykańskiej historii. Jako minus zanotowaliśmy wątek, który według nas został wpleciony trochę niepotrzebnie a dotyczył grubej afery politycznej w Polsce (nie będziemy zdradzać szczegółów – przekonajcie się sami).

 „Czerwona ziemia to całkiem przyjemna lektura ale nocy nikt nie zarwał” takimi słowami podsumowali klubowicze naszą pierwszą w tym roku lekturę.

Pierwsze spotkanie, to również świetna okazja aby porozmawiać o książkach, które w ostatnim czasie zrobiły na nas wrażenie i które polecamy. Na naszej liście znalazły się m.in.:

  1. „Chołod” Szczepan Twardoch
  2. „Światło. Którego nie widać” Anthony Doerr
  3. „Miasto w chmurach” Anthony Doerr
  4. „Krwawa hrabina” Anna Lea
  5. „Zaufanie” Hernan Diaz
  6. „Gdzie śpiewają raki” Delia Owens
  7. „Czas krwawego księżyca” David Grann
  8. „Pokój z widokiem na wojnę” Konstanty Gebert
  9. Saga o Karli Linde Marzeny Rogalskiej
  10. Biografia Jerzego Urbana autorstwa Doroty Karaś i Marka Sterlingow

Zawsze podkreślamy, że nasz Dyskusyjny Klub Książki to miejsce dla każdego, tym bardziej cieszymy się, że od nowego roku dołączyła do nas kolejna osoba. Mamy nadzieję, że zostanie z nami na dłużej.

Do zobaczenia za miesiąc.