Z okazji OBCHODÓW SETNEJ ROCZNICY ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI, jak również trwającego Tygodnia Bibliotek odbyło się niezwykłe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Zazwyczaj lektury, które omawiamy na spotkaniach DKK to beletrystyka, czyli fikcja literacka. Tym razem jednak postanowiliśmy się zmierzyć z reportażem Doroty Wodeckiej pt. „Polonez na polu minowym”.
Autorka przeprowadziła szereg wywiadów z czołowymi polskimi pisarzami. Wśród bohaterów Wodeckiej znaleźli się Hanna Krall, Marian Pilot, Eustachy Rylski, Magdalena Tulli, Janusz Rudnicki, Jan Jakub Kolski, Andrzej Stasiuk, Joanna Bator, Krzysztof Varga, Igor Ostachowicz, Wojciech Kuczok, Mariusz Sieniewicz, Tomasz Piątek, Ignacy Karpowicz i Szczepan Twardoch- mamy tu więc przekrojowo dobranych twórców z różnych pokoleń. Poznajemy różne diagnozy. Szczerze (aż do bólu) dokonują oni oceny otaczającej nas rzeczywistości.
To publicystyka pierwszych lotów obrazująca polskie dzianie się z dużą dozą sympatii i dystansu wobec rodzimego piekiełka. Trafne pytania, barwne odpowiedzi. Bez buntu wobec rzeczywistości, ale z jej analizą na poziomie, którego coraz bardziej brakuje w tym kraju. Jaskółka, która pokazuje, że myślący jeszcze u nas nie wymarli, chociaż zdają się być w odwrocie.
Książkę naprawdę dobrze się czyta. Dzięki umiejętnemu zadawaniu pytań, autorce udało się uchylić maski i wyciągnąć kryjących się za nimi ludzi. Wywiady są szczere i momentami naprawdę mocne.
Nasi Klubowicze byli zachwyceni książką „Bardzo dobre wywiady, pytania i odpowiedzi. Warto przeczytać i podyskutować. Dajemy 10 punktów”