Z myślą o naszych mieszkańcach przygotowaliśmy quest „Zagórzyce – wieś kwitnących jabłoni”. To darmowa i samoobsługowa wyprawa edukacyjna, którą można odbyć w pojedynkę, z rodziną lub przyjaciółmi. Pozwoli Wam ona poznać fascynujące dzieje naszej małej ojczyzny. Inauguracja questu odbędzie się w niedzielę 21 maja podczas Święta Kwitnącej Jabłoni.

Lokalne dziedzictwo jest jednym z naszych najcenniejszych skarbów. Regularnie podejmujemy działania, aby je chronić oraz promować. Zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców. Często jest bowiem tak, że sami nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele ma nam do zaoferowania nasza najbliższa okolica. Ile fascynujących historii mają nam do opowiedzenia budynki i miejsca, jak wiele nieprzeciętnych osobowości u nas gościło, jak cenna i unikalna jest otaczająca nas przyroda.

Dziś nasze lokalne skarby stają się jeszcze bliższe. A to wszystko dzięki „Zagórzyce – wieś kwitnących jabłoni”. Dzięki niemu dowiecie się, jakie postacie na trwałe zapisały się w dziejach Zagórzyc oraz czym się wsławiły. Dotrzecie do miejsc, które są ważne dla losów Zagórzyc, a także będziecie mogli pozachwycać się wiosenną, rozkwitającą przyrodą. Trasa wyprawy wiedzie bowiem przez urokliwe okolice.

Quest powstał we współpracy z seniorami działającymi w Stowarzyszeniu Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Michałowice „Pod Kwitnącą Jabłonią”.

Nasz quest zasilił bazę ponad 725 questów w największej bazie w Polsce na www.questy.org.pl. Jeśli go przejdziecie, będziecie mogli zaliczyć go do ogólnopolskiej odznaki PTTK Questy – Wyprawy Odkrywców”.

QUESTY – Wyprawy Odkrywców (z ang. quest – zadanie, zagadka) to gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Do zabawy wystarczy ulotka lub darmowa aplikacja mobilna Questy – Wyprawy Odkrywców. Ulotki będą dostępne w Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach oraz w biurze LGD Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa lub jako plik do pobrania ze strony internetowej questy.org.pl. Czytając wierszowane wskazówki, podążacie questem w terenie i poznajecie sekrety danego miejsca. Na końcu drogi czeka na Was „skarb” – pojemnik finałowy, a w nim pamiątkowa pieczątka i Księga Questu. Odcisk pieczęci i wpis do Księgi potwierdzają przebycie trasy.