Zapraszamy na spotkanie z prof. Mateuszem Wyżgą, które odbędzie się w sali widowiskowej CKiP 24.11 o godz. 18.00. Po spotkaniu można nabyć książkę autora. Z przyjemnością i dumą polecamy książkę mieszkańca naszej gminy profesora Mateusza Wyżgi pt. „Chłopstwo. Historia bez krawata”.

Łączy ona lekkie pióro i gawędziarski talent autora z konkretną wiedzą zdobytą przez niego podczas badań naukowych i wieloletniej pracy na Uniwersytecie Pedagogicznym. To solidne podstawy świetnej książki, a jeśli dodać do tego praktyczne doświadczenie w pracy na roli, można być pewnym, że autor wie, o czym mówi. Aby dogłębnie zrozumieć chłopstwo i rytm pór roku, trzeba być naukowcem badającym temat w całości, samorządowcem potrafiącym wsią zarządzać oraz chłopem, który się na wsi rodził i dla niej pracował.

Profesor Mateusz Wyżga, historyk, wieloletni sołtys rodzinnej wsi Dziekanowice, działacz społeczny i autor wielu książek, chłopskie dziecko, zdejmuje krawat i profesorską togę, ale odrzuca też politykę, ideologię i historię wydarzeniową. Pisze historię chłopstwa na laptopie, lecz nie przy swoim profesorskim biurku w Krakowie, a wśród pól i łąk. W przerwach zakasuje rękawy, wsiada do traktora lub chwyta widły. Pokazuje nam prawdziwy obraz polskiego chłopstwa i polskiej wsi, wolny od mód, polityki i stereotypów. Dociera do istoty tego, czym jest wieś w nas, jak wpływa na nasze życie i czego nas uczy. W pogoni za ekoświatem pozwala nam spojrzeć za siebie. Na polskiej wsi to, za czym gonimy, mają od wieków.