Z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek, który trwa od 7 do 16 maja, przygotowaliśmy dla naszych Czytelników inspirujące atrakcje. W tym roku Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem “Biblioteka inspiruje”.

Rozpoczniemy Bajecznym Porankiem dla najmłodszych w poniedziałek 9 maja o godz. 10.30. Jak zwykle, uczestniczyć w nim będzie grupa przedszkolna oraz wszystkie chętne maluchy.

11 maja przyjeżdża do nas znany opowiadacz baśni – Mateusz Świstak. Jest on autorem bloga Baśnie na warsztacie. W spotkaniu wezmą udział dzieci z klas IV, V i VI. Będziemy rozmawiać o tym, dlaczego słowo jest ważniejsze od obrazu. Mamy nadzieję, że po tym spotkaniu dzieciaki będą troszkę mniej zapatrzone w swoje smartfony;-) „Baśnie świata są dowodem na to, że słowo ma moc.  Zapraszam na spotkanie ze słowem żywym.  Słowem opowieści i rozmowy. Słowem baśni.  Opowiadanie historii zawsze było jednym z podstawowych narzędzi przekazywania informacji na temat świata. Słowo uczyło, bawiło, pobudzało wyobraźnię. Było najprostszym narzędziem kreowania niezwykłych światów i zapierających dech w piersiach efektów specjalnych. Uczyło nazywać świat – ten na zewnątrz i ten, który nosimy w środku. uczyło rozumieć.  Podczas spotkania powrócimy do słowa. W formie najstarszych opowieści – baśni. Skonfrontujemy je z kulturą obrazu. Pokażemy, że przy zalewie zdjęć i grafiki, wciąż to słowo ma moc! „ (Mateusz Świstak)

W godzinach 13-14:30 zapraszamy do naszej Filii bibliotecznej w Więcławicach dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem na warsztaty pn. “Czytam Sobie w Bibliotece”. Na zajęciach wspólnie przeczytamy książkę “Baba Jaga na deskorolce”, dzięki której najmłodsi Czytelnicy przekonają się,  że czytanie jest łatwe i przyjemne. Książka jest specjalnie zaprojektowana: ma krótkie zdania, 23 podstawowe głoski oraz “h” i 150 wyrazów w tekście. Będą też zadania specjalne i słodycze, które umilą nam wspólnie spędzony czas.

Tego samego dnia wieczorem o godz. 18 spotkają się dorośli Czytelnicy na wygodnych sofach w naszym Dyskusyjnym Klubie Książki.

13 maja zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat na warsztat tworzenia zakładek do ulubionych książek. Będzie to warsztat plastyczny, ale i poczytamy co nieco. Wykonamy kilka zakładek różnymi metodami, w tym metodą decoupage. Warsztat rozpocznie się w sali artystycznej na II piętrze o godz. 18. Konieczne są zapisy w bibliotece, gdyż ilość miejsc jest ograniczona, mimo iż wstęp jest bezpłatny.

Tego samego dnia przed południem zaprosimy gimnazjalistów z klasy pierwszej na warsztat dyskusyjny, na którym zajmiemy się tematem poczucia własnej wartości. Jest to kontynuacja tego typu spotkań o tematyce psychologicznej. Na ostatnim spotkaniu podjęliśmy temat emocji.

 20 maja gościć będzie w naszej Bibliotece bardzo lubiana przez nasze Czytelniczki pisarka – Agnieszka Lingas-Łoniewska, autorka takich książek jak m.in.: trylogie: Zakręty losu, Łatwopalni oraz Szukaj mnie wśród lawendy, a także: Szósty i W szpilkach od Manolo. Spotkanie odbędzie się już co prawda po Tygodniu Bibliotek, ale możemy go sobie nieco przedłużyć, zwłaszcza że grafik spotkań znanej autorki jest dość napięty i pełen spotkań z czytelnikami w bibliotekach w całej Polsce.

A co wydarzy się w Krakowie? Kraków, jak na Miasto Literatury przystało, obfituje w czytelnicze atrakcje!

Kraków czyta!

Tydzień Bibliotek od 7 do 16 maja w Krakowie

W maju Kraków czyta pełną piersią! Po mieście krążyć będą literackie tramwaje, na Rynku Głównym tysiące osób na głos czytać będzie swoje ulubione książki, a każdy kto w trakcie lektury zrobi sobie zdjęcie w przestrzeni miejskiej będzie mógł wziąć udział w specjalnym konkursie. Książki zagoszczą w kawiarniach i szkołach. Jakby tego było mało – rozsiądą się wygodnie także w kinach. Na bibliotecznych przestępców, którzy przetrzymują książki na swoich regałach i półkach czeka wspaniałomyślna amnestia. Dodatkowo tydzień obfitujący w wydarzenia zwieńczy uroczyste przyznanie tytułu Czytelnika Roku w Teatrze Ludowym w Krakowie. Wszystko to, a nawet więcej, odbędzie się w ramach Tygodnia Bibliotek, który potrwa w Krakowie od 7 do 16 maja. Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO jest partnerem akcji.


Wydarzenia:

Literacki tramwaj – 7 maja

O godz. 10:00 z zajezdni Nowa Huta wyjedzie zabytkowy tramwaj typu T4 zwany „Norymbergą”. W podróży towarzyszyć nam będą, czytający fragmenty książek, krakowscy aktorzy – Tomasz Schimscheiner i Tadeusz Piotr Łomnicki. Na trasie zaplanowano następujące przystanki: Plac Centralny; Rondo Czyżyńskie; Rondo Grzegórzeckie; Korona; Centrum Kongresowe; Pl. Wszystkich Św.; Bagatela; Poczta Gł.; Basztowa LOT; Rondo Mogilskie; Plac Centralny. Podczas podróży organizowane będą konkursy i quizy z nagrodami.

Flash mob – Kraków czyta! – 7 maja

W samo południe, tuż po hejnale, zapraszamy na Rynek Główny na flash mob. Weź książkę z którą chcesz się pokazać na mieście. Przyprowadź kogo tylko możesz: babcię, sąsiada, koleżankę z pracy… Czytając na głos fragmenty ulubionych lektur pokażmy, że Kraków jest pełen miłośników książek!

Kraków czyta e-booki – od 8 maja

Wraz z księgarnią Woblink przygotowaliśmy niespodziankę dla fanów książki elektronicznej.
Od 8 maja, co tydzień w niedzielę aż do wakacji Facebook KrakowCzyta.pl zdominowany zostanie przez e-czytelników! Ciekawostki, nowinki i oczywiście konkursy – zapraszamy do śledzenia, także tych niezdecydowanych do korzystania z e-papieru… a nuż się przekonają!

Kraków czyta w kawiarniach – od 8 do 15 maja

Do akcji „Kraków czyta!” przyłączyło się 13 kawiarni, w których na stałe goszczą książki.
Po okazaniu karty bibliotecznej, czytelnicy Podgórskiej, Śródmiejskiej, Krowoderskiej i Nowohuckiej Biblioteki Publicznej skorzystają ze zniżek na wybrane produkty. Ponadto, w doborze lektury będzie można zdać się na łut szczęścia i wylosować kupon z rekomendacją KrakowCzyta.pl.

Kraków czyta w kinie – od 7 do 16 maja

W kampanię „Kraków czyta” włączyły się krakowskie kina: Kika, Agrafka, Kijów Centrum oraz Ars. W Arsie na zniżkę możecie liczyć w Tygodniu Bibliotek, natomiast współpraca z Kiką i Agrafką potrwa do końca roku! Pamiętajcie aby przyjść do kina z kartą biblioteczną PBP, ŚBP, NhBP lub KBP.

Kraków czyta, inspiruje… – od 7 do 16 maja

Biblioteka inspiruje”, to hasło tegorocznej XIII edycji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Z tej okazji przygotowaliśmy dla czytelników przestrzeń do dyskusji. 7 maja na portalu KrakowCzyta.pl pojawią się wirtualne regały z inspirującymi książkami, które mogą stać się bodźcem do wprowadzenia zmian w życiu. Każda przeczytana lektura wpływa na naszą osobowość, jednak niektóre z nich zmieniają nas bardziej. Pojawienie się inspirujących regałów ma być jednocześnie zaproszeniem do rozmowy na forum KrakowCzyta.pl. Wśród uczestników dyskusji rozlosujemy zestawy gadżetów.

Kraków czyta na polu – od 7 do 16 maja

Dla entuzjastów mediów społecznościowych i amatorów fotografii przygotowaliśmy wyzwanie połączone z konkursem, polegające na robieniu zdjęć z książką w przestrzeni miejskiej Krakowa. Fotografie należy oznaczyć hasztagami: #krakówczyta #czytamnapolu, opublikować na Facebooku lub Instagramie i nominować znajomych do dalszej zabawy. Zdjęcia opublikowane podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie (7–31 maja 2016 r.), będą mogły wziąć udział w konkursie objętym patronatem medialnym Kraków Photo Fringe 2016. Warunkiem uczestnictwa jest oznaczenie fotografii dodatkowymi hasztagami: #krakowphotofringe #letsfringe. Konkurs „Kraków czyta na polu” jest doskonałą okazją, by pokazać swoje umiejętności fotograficzne oraz zainteresowania czytelnicze! Po zakończeniu konkursu zapraszamy na wystawę wyróżnionych fotografii do Nowohuckiej Biblioteki Publicznej na os. Stalowym 12.

Smocze opowieści na smoczym placu zabaw – 10 maja

O godz. 11:00 i 13:30 zapraszamy najmłodszych czytelników wraz z rodzicami na skwer przy ul. Zachodniej na os. Ruczaj. Będziecie mieli okazję posłuchać niesamowitych opowieści w osiedlowej piaskownicy!

BezKARny piątek 13. – 13 maja

Piątek 13. nie musi być pechowy! Biblioteki przygotowały niespodziankę dla spóźnialskich
i roztargnionych czytelników. Domyślacie się już jaką?

Kraków Czyta w szkole – od 15 do 31 maja

Biblioteki przygotowały dla gimnazjalistów konkurs czytelniczy. Spośród osób, które w dniach od 15 maja do 31 maja 2016 r. będą na portalu aktywnie recenzowały książki i tworzyły swoje wirtualne półki konkursowe, zostaną wybrani najaktywniejsi użytkownicy. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest założenie darmowego konta na portalu oraz wypełnienie, podpisanie i dostarczenie, do wybranej przez siebie Biblioteki, Karty Zgłoszenia. Na laureatów czekają nagrody książkowe oraz zestaw gadżetów.

Czytelnik Roku 2015/2016 – finał 15 maja

W Teatrze Ludowym odbędzie się finał i rozdanie nagród dla laureatów konkursu.

Wspólne korzyści, jeden cel krakowczyta.pl – 16 maja

W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się konferencja podsumowująca osiągnięcia krakowskich bibliotek miejskich.

Więcej na www.miastoliteratury.pl

Tydzień Bibliotek_Księgarnia Matras_fot. Kamila Zarembska

                     (Księgarnia Matras w Krakowie, fot. Kamila Zarembska)

baśnie na waarsztacie 1 mateusz świstak

(Mateusz Świstak, źródło: blog Baśnie na warsztacie)