Przyjdźcie i delektujcie się muzyką mistrzów, która poruszy Wasze serca!
Orkiestra Wieniawa i Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach zapraszają na koncert „Wieniawa gra klasykę”. Tradycyjnie spotkamy się z publicznością w klimatycznych wnętrzach Dworzyszcza Wola w Woli Więcławskiej dzięki uprzejmości Marka Pateckiego. Koncert odbędzie się 25 listopada o godz. 15:00 (wstęp wolny).
W konwencji jesiennych koncertów orkiestra przygotowuje repertuar pod opieką Jarosława Ignaszaka, a wykonuje go pod batutą gościnnie ją prowadzących dyrygentów. W ubiegłych latach byli to Manataka Shibaoka z Japonii oraz Chris Westover-Munoz z USA. W tym roku koncert poprowadzi znakomita dyrygentka, puzonistka, skrzypaczka, pedagog i tamburmajorka Justyna Chmielek-Korbut – laureatka wielu nagród w konkursach dyrygenckich krajowych i międzynarodowych za wyróżniającą się technikę dyrygencką oraz osobowość artystyczną. Dyrygentka otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Stypendialnego Młoda Polska, a także Programu Dyrygent – Rezydent Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Jest laureatką nagrody specjalnej dla najlepszego dyrygenta narodowości polskiej na II Warsaw Wind Ensemble Conducting Competition 2021. Justyna Chmielek-Korbut na co dzień prowadzi Orkiestrę Dętą Sobolów, która pod jej opieką stała się prawdziwym ambasadorem kultury Polski oraz Województwa Małopolskiego, zdobywając najwyższe trofea na konkursach międzynarodowych i ogólnopolskich. Jest uczestniczką kursów mistrzowskich dyrygentury symfonicznej i symfoniczno-operowej, dyrygentury dętych zespołów orkiestrowych oraz w zakresie gry na puzonie.
W repertuarze Orkiestry Wieniawa usłyszymy tego dnia utwory słynnych klasyków, takich jak W.A. Mozart, A. Dvorák czy S. Moniuszko, suitę „West Side Story” L. Bernsteina, utwory wokalne, a także ciekawe instrumentalne partie solowe. W „Concerto for vibraphone” (komp. Nathan Daughtrey) jako solista wystąpi Antoni Ignaszak – perkusista Orkiestry Wieniawa, który związany jest z muzyką od samego początku swojego życia. Jego pasja do dźwięków rozpoczęła się w młodym wieku, kiedy pierwszy raz usłyszał brzmienie orkiestry dętej. To był początek fascynującej przygody, która od tego momentu kształtowała jego życie. Już w wieku 6 lat wstąpił do szkoły muzycznej, gdzie rozwijał swoje umiejętności pod okiem doświadczonych nauczycieli, jednak prawdziwą okazją do rozwoju jego talentu była Orkiestra Wieniawa. Antoni dołączył do niej w wieku zaledwie 7 lat i od tego czasu nieprzerwanie współtworzy magiczne dźwięki tej grupy, grając na instrumentach perkusyjnych. Orkiestra Wieniawa, znana ze swojego wyjątkowego repertuaru i profesjonalizmu, umożliwiła Antoniemu nie tylko rozwijanie umiejętności muzycznych, ale także zdobywanie cennego doświadczenia oraz nawiązywanie trwałych przyjaźni.
W utworze „Oblivion” partię solową na oboju wykona Natalia Mielnik, która w 2020 r. ukończyła Akademię Muzyczną w Katowicach, otrzymując stypendium rektora dla najlepszych studentów. W trakcie studiów zdała egzamin na Uniwersytet Muzyki i Sztuk Performatywnych we Frankfurcie do klasy oboju pierwszego oboisty Radio Symphony Frankfurt prof. Fabiana Menzela, na roczną wymianę. W swojej karierze orkiestrowej była pierwszą oboistką w orkiestrach zagranicznych: Neue Philharmonie Munchen – Niemcy, Ceuta Symphony Orchestra – Hiszpania, Beethoven Symphoniker – Niemcy, Neue Philharmonie Berlin i Cyprus Youth Orchestra. Jest również zapraszana do wielu filharmonii w Polsce. Wystąpiła na Festiwalu Młodych Wirtuozów w Dubaju. Natalia zdobyła wiele międzynarodowych nagród, między innymi: I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Moskwie, I nagrodę oraz stypendium na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym Iscart w Szwajcarii. Obecnie naucza oboistów z całego świata online, a jej uczniowie zdobyli czołowe miejsca w międzynarodowych konkursach.
Usłyszymy również „Arię Skołuby” i inne utwory w wykonaniu znakomitego śpiewaka Marcina Korbuta, który przez wiele lat był solistą i tancerzem w Zespole Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”, a także brał udział w koncertach z Moskiewską Narodową Akademicką Orkiestrą Narodowych Instrumentów Rosyjskich im. Ossipova pod dyr. Wladimira Andropowa, reprezentując Polskę jako solista wokalista i instrumentalista podczas Forum Kultur Słowiańskich w Moskwie, Paryżu i Strassburgu. Jest pedagogiem, multiinstrumentalistą i aranżerem, laureatem wielu konkursów instrumentalnych i wokalnych związanych z tradycyjną muzyką ludową oraz uczestnikiem wielu projektów i przedstawień operowych w kraju i za granicą.
