Ładowanie Wydarzenia
  • To event minęło.
31 grudnia 2019 godzina 09:30 - 10:30
|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

An event every week that begins at 09:30 on wtorek, repeating indefinitely

30zł

Zajęcia gimnastyczne dla osób 50+ z wykorzystaniem sprzętu sportowego: maty, duże piłki, taśmy i inne.

Karnet w cenie 30zł za 4 zajęcia. Pierwsze zajęcia bezpłatne.

Instruktorka: Agata Skowronek

RUCH JEST W STANIE ZASTĄPIĆ PRAWIE KAŻDE LEKARSTWO, ALE WSZYSTKIE LEKARSTWA RAZEM WZIĘTE NIE ZASTĄPIĄ RUCHU

Od września ruszają nowe zajęcia gimnastyczne dla osób 50+. Rozmawiamy z instruktorką Agatą Skowronek, która będzie je prowadzić w Michałowicach we wtorki i w czwartki o 9.30. Pytamy panią Agatę, po co na takie zajęcia chodzić i w czym konkretnie mogą one pomóc.

Redaktorka Gazety Gminy Michałowice: Jakie są Pani najważniejsze kwalifikacje i doświadczenie jako instruktorki zajęć ruchowych?

Agata Skowronek: Chciałabym rozpocząć od sentencji, która niech stanowi motywację i zachętę dla wszystkich wahających się: ruch jest w stanie zastąpić prawie każde lekarstwo, ale wszystkie lekarstwa razem wzięte nie zastąpią ruchu. Człowiek jest tak skonstruowany, że ruch jest czymś naturalnym, a z biegiem lat staje się wręcz niezbędny dla utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Jestem fizjoterapeutką z zawodu i z zamiłowania. Zawsze chciałam pomagać ludziom i dlatego wybrałam taki zawód, a gimnastyka towarzyszyła mi od lat szkoły podstawowej. Trenowałam lekkoatletykę w klubie sportowym „Cracovia”, a później uczęszczałam na pierwsze zajęcia aerobikowe w klubie „Wisła”. Kiedy skończyłam fizjoterapię, zdobyłam tytuł instruktora rekreacji.
Na jednym i na drugim kierunku byłam szkolona na temat prowadzenia zajęć z osobami starszymi, jednocześnie zgłębiałam wiedzę we wszystkich dziedzinach medycznych, w tym tak potrzebnych jak reumatologia czy neurologia. O prowadzeniu zajęć
z osobami starszymi uczyłam się również u gerontolog dr Kołomyjskiej i uczęszczałam przez długi okres jako wolontariusz na takie właśnie zajęcia. Od tych specjalistycznych zajęć rozpoczęłam pracę z grupą osób starszych wiele lat temu i kontynuuję ją do dzisiaj.

R: Jakiego rodzaju ćwiczenia Pani zaproponuje i z jakich metod będzie Pani czerpać? Jakie korzyści odniosą uczestnicy tych zajęć?

AS: Ucząc się przez cały czas, wprowadzam nowe elementy, jak na przykład: joga, body art czy refleksoterapia, ale wciąż są to niezmiennie zajęcia profilaktyczno-usprawniające przede wszystkim układ krążenia, a także aparat ruchu, układ trawienny i moczowy,

w tym aktywizacja mięśni gładkich i narządów w jamie brzusznej i miednicy oraz tak ważnych organach jak nerki wątroba czy żołądek. Nie można zapomnieć o ćwiczeniach oddechowych i relaksacyjnych. Ważne jest, aby ćwiczenia, oprócz wzmocnienia
i wydolności ciała, dawały odprężenie psychiczne i zadowolenie, co wpływa korzystnie na przykład na problemy ze snem. Obserwuję też, jak zacieśniają się więzy towarzyskie
i zajęcia przenoszą się dalej poza salę. Seniorzy spotykają się nawet bez okazji, aby razem spędzić czas.

R: Dla kogo przede wszystkim są przeznaczone nowe zajęcia „Gimnastyka 50+”, które będzie Pani prowadzić u nas od września? Kto może i powinien na nie przyjść i przy jakich dolegliwościach te zajęcia mogą być pomocne?

AS: Rekreacja fizyczna jest wskazana dla wszystkich, żeby nie powiedzieć niezbędna, dlatego na zajęcia ruchowe powinien uczęszczać każdy. Te konkretne zajęcia, które będę prowadzić, przeznaczone są specjalnie dla osób w wieku 50+. Szczególnie zapraszam osoby chcące poprawić czynność układu sercowo-naczyniowego, krążeniowego, oddechowego, wszystkich chcących poprawić ruchomość w stawach kręgosłupa i kończyn, przy bolesności towarzyszącej zmianom zwyrodnieniowym i chorobom reumatycznym, osobom w depresji, tym, którzy czują się samotni i chcieliby dostać dużo dobrej energii, morze uśmiechu, czy odrobinę zwyczajnej rozmowy, okazję do poznania nowych ludzi, a może znalezienia przyjaciół. Ćwiczenia będą dostosowane do możliwości grupy i ukierunkowane na aktualny problem występujący wśród uczestników, dlatego mile widziane (choć niekonieczne do udziału w zajęciach) będzie przyniesienie zaświadczenia od lekarza kwalifikującego daną osobę na udział w zajęciach grupowych oraz dodatkowe informacje pisemne lub ustne o stanie zdrowia. Reasumując, systematyczna aktywność ruchowa ludzi starszych pozwala utrzymać wydolność fizyczną na poziomie wyższym niż u ludzi mało aktywnych, aktywizuje korę mózgową, co jest ważne, gdyż okres ten często zbiega się z przejściem na emeryturę i dużą ilością wolnego czasu. Ruch jest wspaniałym sposobem na wypełnienie tej luki.

Zapraszam serdecznie wszystkie Panie i Panów. Będzie dużo ruchu, ale nie zabraknie uśmiechu, oddechu, zabawy… będą też niespodzianki. Ogółem: można zrobić dużo, dużo dobrego dla siebie.

R: Podsumowując, warto zmotywować się do aktywnego dbania o zdrowie, przyjść, spróbować i oczywiście zostać na naszych zajęciach!

Osoby 50+ już zapraszamy do zapisów. Zajęcia, aby miały największą skuteczność, będą się odbywały dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki o godz. 9.30 na I piętrze w budynku Biblioteki w Michałowicach. Koszt karnetu to 30 zł za 4 zajęcia. Na pierwsze zajęcia można przyjść niezobowiązująco i bezpłatnie. Zapisy w Centrum Kultury i Promocji pod numerem: 535-029-009.

 

Bilety

The numbers below include tickets for this event already in your cart. Clicking "Get Tickets" will allow you to edit any existing attendee information as well as change ticket quantities.
Karnet 50+
Uprawnia do wejścia na 4 zajęcia
30.00

Szczegóły

Data:
31 grudnia 2019
Czas:
09:30 - 10:30
Koszt:
30zł
Wydarzenie Categories:
, ,

Organizator

Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach
Telefon:
12 388 50 71, 535 029 009
Email:
Strona internetowa:
ckip.wmichalowicach.pl

Miejsce

Sala lustrzana
Plac Piłsudskiego 2
Michałowice, małopolskie 32-091 Polska
Telefon:
535 029 009
Strona internetowa:
ckip.wmichalowicach.pl