Piątkowy wieczór w Bibliotece można było spędzić z kulturą wschodu. Na spotkanie przyjechała do nas Magdalena Nycz-Waller – arabistka i znawczyni islamu, kulturoznawca i filolog, która przybliżyła nam kulturę i zwyczaje ludzi z krajów arabskich.

Podczas prezentacji zdjęć można było zobaczyć różne aspekty życia tamtejszych ludzi. Dowiedzieliśmy się m.in., że ludność arabska bardzo ceni sobie poezję w swojej kulturze. Dzięki ciekawostkom takim jak to, że ludzie na wsi są bardziej gościnni niż w miastach czy, że formą turystyki jest nocowanie w prywatnych domach rodzin, a każdy gość musi przyjąć zwyczaje panujące w danym domu (np. sprzątanie w dany dzień) mogliśmy życzliwiej spojrzeć na tamtejszych ludzi.

Prelegentka przeczytała nam fragment książki „Taxi. Opowieści z kursów po Kairze” w której swoimi opowieściami raczą nas zwyczajni ludzie, kairscy taksówkarze opisując szczerze, przejmująco i dobitnie, jak naprawdę żyje się w Egipcie.

Po części wykładowej nie mogło zabraknąć czasu na dyskusję, w której Pani Magdalena odpowiadała na pytania uczestników spotkania m.in. co takiego ją zafascynowało w kulturze wschodu, że postanowiła zgłębiać świat arabsko-muzułmański, jakie kraje warto odwiedzić i na co będąc tam zwrócić uwagę.