Chcąc urozmaicić wakacje, w piątek 18.08.2017 r. w naszej Bibliotece odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży pt. „Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0” realizowanego przez Stowarzyszenie Edukacji Pozaformalnej „Meritum” w ramach zadania publicznego zleconego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja czytelnictwa.

W warsztatach wzięły udział dwie grupy, młodsza – dzieci do 12 r.ż. i starsza dla młodzieży powyżej 13 r. ż.

Spotkanie rozpoczęło się od czytania fragmentu tekstu „Bajki robotów” Stanisława Lema. Tu należało wsłuchać się w tekst, pobudzić wyobraźnię, by móc w myślach stać się częścią kosmosu, bo właśnie tam autor przeniósł baśniowy świat, w którym bohaterami nie są księżniczki lub rycerze ale roboty. Uczestnicy chętnie słuchali historii o podboju Kryonidów – ludu, który żył w wielkim mrozie i bez słońca. Ich planetę próbowało podbić trzech elektrycerzy: Mosiężny, Żelazny i Kwarcowy.

Po przeczytaniu fragmentu, dzieci i młodzież miały za zadanie skonstruować scenografię. I tu pomysłom nie było końca. Używając farb, kredek, brokatu i kolorowego papieru, nawet najmłodsi uczestnicy chętnie tworzyli baśniowy świat i jego bohaterów. Powstała zamarznięta planeta pełna lodowych gór, miast i pożytecznych maszyn. Ogromny entuzjazm wzbudziły roboty Lego Mindstorm EV3, które były modyfikowane przez współuczestników projektu. Wszystkim przydzielone zostały zadania, by móc nakręcić krótki film przy scenografii stworzonej przez dzieci i młodzież. Nastąpił filmowy klaps i kamera ruszyła! Po nagraniu krótkiego filmu uczestnicy mieli czas na zabawę, która była tym fajniejsza, że wszystkie rekwizyty stworzone były przez nich samych.

Projekt “Zaprogramuj się na czytanie – Ver 2.0” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.