Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice we współpracy ze Szkoła Podstawową w Michałowicach zorganizowała serię spotkań dla dzieci, dotyczącą zdrowego żywienia. Prelekcje skierowane były do klas pierwszych, drugich i trzecich szkoły podstawowej.

Do poprowadzenia tych spotkań zaproszona została pani Bernarda Kozioł, dietetyczka, na co dzień pracująca w szpitalu im. L. Rydygiera.

Klasy zostały podzielone na cztery grupy po około 40 osób. Pierwszego dnia bibliotekę odwiedziły klasy pierwsze i trzecie. Pani Bernarda przygotowała wykład i kolorową prezentację, dostosowaną do potrzeb dzieci z tej grupy wiekowej. Mówiła o tym, że nie należy jeść szkodliwych barwników, chętnie dodawanych przez producentów do ulubionych przez dzieci słodyczy, zwracać uwagę na zawartość cukru w produktach spożywczych i napojach, a także o tym, że nie każda rzecz, na której jest napis „dla dzieci„ jest naprawdę dla dzieci, a żeby się o tym przekonać, należy czytać etykiety zawierające skład produktu.

Drugiego dnia gościliśmy kolejne grupy z klas pierwszych i klasy drugie. Podczas prezentacji padały pytania, dzieci z niedowierzaniem słuchały, że woda truskawkowa nie jest polecana, serki z długą listą składników nie są zdrowe a różowa guma dla dzieci jest wręcz szkodliwa. Na zakończenie każdego spotkania pani dietetyczka rozdawała wychowawcom po kilka czekolad z prawidłową zawartością kakao (75%, 80%), żeby uczniowie mogli skosztować, jak smakuje zdrowa czekolada.

Dzieci chłonęły, jak się okazało, całkiem nową dla nich wiedzę. Edukacja w tym temacie jest konieczna dla ich zdrowego wzrostu i rozwoju.

Dziękujemy serdecznie pani Bernardzie Kozioł, która w sposób przystępny i zrozumiały podzieliła się z nami swoją wiedzą, przekazując dzieciakom ważne informacje za pomocą uśmiechu, rozmowy i kolorowych ilustracji.

Dziękujemy również paniom wychowawczyniom klas (Kinga Płażek, Elżbieta Kozłowska, Monika Mucha, Sylwia Palonek, Marta Patecka, Jolanta Kmita, Anna Kozłowska, Beata Robak) za współpracę oraz dzieciom za uczestnictwo w warsztatach.