Uczniowie Szkoły Podstawowej w Więcławicach przyjechali do Raciborowic na wizytę kontrolną do pani stomatolog, a przy okazji odwiedzili filię biblioteki, która nawiązując do powodu dla którego się tu znaleźli, zorganizowała warsztaty dotyczące ZDROWEGO STYLU ŻYCIA.

We wtorek odbyły się warsztaty dla dwóch klas; o godz. 8.00 dla klasy V a o 9.40 dla klasy IV. O czym mówiliśmy? Przede wszystkim o zgubnym wpływie cukru na nasze organizmy, jaka jego ilość jest dozwolona (3 kostki) a ile rzeczywiście go zjadamy i w jakiej postaci, ile jest cukru w puszce Coca-coli (9 kostek) i czym grozi ciągłe przekraczanie dozwolonych ilości (zwłaszcza po Mikołajkach, kiedy szafki dzieci są wypełnione zapasami – jak sami powiedzieli ). Kolejny grzech żywieniowy to białe pieczywo, bułeczki, drożdżówki, pączki… ach, ile tego… i jak z tego zrezygnować? A na dodatek zastąpić te pyszności warzywami??? No nie da się! Ale trzeba próbować – do tego zachęcane były dzieci, do pokonywania małych kroczków w drodze do zdrowego trybu życia.

Mówiliśmy też o tym, co to jest superfood i co się do tej grupy zalicza, jak często czujemy głód – prawie nigdy – czyli okazało się, ze dużą część posiłków jemy po prostu dla przyjemności albo z nudów.

I na koniec najważniejsze: co możemy dla siebie zrobić, aby nie mieć problemów zdrowotnych, kłopotów w nauce i mieć zawsze dobre samopoczucie? Otóż należy zapewnić sobie dużą dawkę ruchu: sport (piłka nożna, taniec, rower) oraz wszystkie formy ruchu, które sprawiają nam przyjemność.

W środę w warsztatach wzięły udział kolejne dwie klasy: VI i VII, na których poruszyliśmy podobne tematy. Ponadto młodzież uczyła się jak czytać skład produktów zamieszczony na opakowaniach i jakich składników unikać. Rozmawialiśmy także o uzależnieniach, które dotykają młodzież, m. in. od cukru, internetu i smartfonów..

W czterech spotkaniach wzięło udział około 80 osób a na następny tydzień planujemy warsztaty dla kolejnych czterech klas z Więcławic.