W miniony weekend odbyła się V edycja Nocy Bibliotek pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”. W tegorocznej akcji wzięło udział 1760 bibliotek!? W tych statystykach znalazła się również nasza Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice?
Na spotkaniu młodzież miała możliwość dowiedzieć się jak znaleźć wspólny język z osobami niesłyszącymi. Dzięki naszym gościom pani Aleksandrze Antczak – dyrektor Centrum Obsługi Edukacji oraz Judycie Koper – pracownikowi administracyjnemu oraz niesłyszącej instruktorce języka migowego w Szkole Podstawowej w Więcławicach Starych, został nam przybliżony świat bez dźwięku. Pani Judyta „opowiedziała” nam swoja historię oraz wspomniała na jakie bariery napotyka, z którymi My, słyszący nie mamy problemu. Bo jak zamówić pizzę, jak wezwać pomoc albo jak obudzić się gdy nie słyszy się dźwięków? Oczywiście bardzo pomocne są wszelkie aplikacje internetowe oraz media społecznościowe? Na koniec spotkania, Pani Aleksandra i pani Judyta nauczyły nas podstawowych wyrażeń w Polskim Języku Migowym. Była to niesamowicie poruszająca i pouczająca lekcja dla nas wszystkich.
W kolejnej części programu naszej Nocy Bibliotek, mieliśmy sporo atrakcji. Obejrzeliśmy film „Rozumiemy się bez słów”, była przerwa na posiłek a noc zakończyliśmy zabawą oraz kalamburami „Nasze zmysły”. Każdy uczestnik musiał z zakrytymi oczami odgadnąć co dotyka, rozpoznać smak oraz zapach. Niezwykle ciekawą dla wszystkich okazała się zabawa w wyczytanie z ruchu warg cytatów z twórczości pisarza Marka Hłaski.
Dziękujemy wszystkim za udział
Do zobaczenia za rok ?