Mamy przyjemność ogłosić, że w gronie jurorów tegorocznego II Powiatowego Konkursu Piosenki “DO-RE-Michałowice”, organizowanego przez Stowarzyszenie Instytut Strumiłły oraz Centrum Kultury i Promocji w Michałowicach, który odbędzie się 30 maja, zasiądą:

Bożena Boba-Dyga

Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i uniwersyteckiej klasy humanistycznej o profilu łacińsko-greckim w najstarszym w Polsce I LO. Im. B. Nowodworskiego w Krakowie. Stypendystka Europejskiego Tempus Programm w Niemczech – Berlin oraz Deutsche Akademische Austausch Dienst Berlin/Erlangen Niemcy. Artystka działająca równolegle na polu literatury, plastyki i muzyki oraz teatru. Wydała dwa tomiki: Skrytka Sylvi von Sielberstein I wyd. 2003 r, II wyd. 2006 r w Oficynie Krakowskiej Konfraterni Poetów oraz Kropla w 2007r. w krakowskim wydawnictwie Signo. Ukazały się poza granicami Polski dwa wybory jej wierszy: Pisane deszczem 2008 r wydane we Lwowie w wersji dwujęzycznej w wydawnictwie Nowyj Lviv oraz wydany w wersji 4-języcznej adresowany do globalnej wioski Spokój Śniegu/ Calmness of the snow/Gelassenheit des schnees/Calme de neige 2009 r w wydawnictwie Br@ndbook w Londynie w tłumaczeniach na języki angielski, niemiecki, francuski i ukraiński. Za swoją twórczość literacką została nagrodzona II nagrodą w międzynarodowym konkursie literackim oraz zwyciężyła w turnieju wiersza. Publikowała również w prasie m.in. Odrze, Toposie, Rzeczypospolitej Kulturalnej, Forum Myśli Wolnej, Fragille, Gazecie Kulturalnej, Dzienniku Polskimi, Gazecie Krakowskiej oraz almanachach: Sól Ziemi (2004), Wiara, Nadzieja, Miłość (2005), Odnajdziemy się w muzyce
(2005), Wigilie Słowa (2006) wyd. przez Oficynę Konfraterni Poetów, Sfera 2 – Almanach Koła Młodych Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Oddział Kraków (2006), Konfrontationen
(2006), Krakowska Noc Poetów (2007, 2008), Do Ciebie Boże… Antologia poezji religijnej dla dzieci i o dzieciach. Ks. Tadeusz Jania, Kolęda bezdomnego Konfraternia poetów Kraków (2010) a także na portach internetowych. O jej twórczości pisali Józef Baran, Elżbieta Zechenter – Sławińska, Wojciech Ligęza, Stanisław Stabro, Jacek Lubart-Krzysica, Ignacy Stanisław Fiut, Eryk Ostrowski, Janusz M. Paluch, Marek Czuku, Marek Wawrzyński, Wojciech Węcław, Marek Pieńkowski OP, Agnieszka Żuchowska – Arent, Marzena Niezgoda, Łukasz Mańczyk i in. Muzycznie zaczęła się kształcić w wieku 7-miu lat w klasie fortepianu i perkusji. Wokalnie w Krakowie w szkole muzycznej u Soni Lehnert, a następnie m.in. u Olgi Szwajgier – w Laboratorium Głosu i na kursach mistrzowskich Letniej Akademii Muzycznej w Krakowie u Alison Pearce prof. Royal Music Academy of London. Fascynuje się eklektyzmem w muzyce łącząc wątki muzyki współczesnej, klasycznego bell canto oraz muzyki etnicznej zwłaszcza żydowskiej, francuskiej i lirycznej ballady rodem z Piwnicy pod
Baranami. Komponuje i wykonuje muzykę do wierszy poetów różnych pokoleń m.in. Ewy Chruściel, Krystyny Lenkowskiej, Eryka Ostrowskiego, Elżbiety Zechenter – Spławińskiej, Józefa Barana, Stanisława Stabro, Witolda Zechentera, Bogusława Żurakowskiego a także swoich. W 2008 roku ukazała się pod patronatem Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie jej płyta pt. Koncert na wiersze, o której pisano pochlebne recenzje m.in. Adam Ziemianin. Brała udział w festiwalach m.in. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie, Cracovia Sacra,
Przemyska Jesień Poetycka, Krynicka jesień literacka i dokonywała również nagrań dla rozgłośni Polskiego Radia i Radia Alfa. Swoją poezję i muzykę prezentowała również na licznych cyklicznych wydarzeniach m.in. Kolęda dla bezdomnego, Zaduszki poetyckie, Chleb nadziei w Krakowie, Nocy Poetów na Zamku Królewskim w Niepołomicach, Zjeździe Poetów w Pławowicach oraz Krynickich Jesieniach Poetyckich. Koncertowała m.in. w Teatrze KTO, Radiu Kraków, Rotundzie, Piwnicy Pod Baranami, Klubie pod Jaszczurami, Teatrze 38, Jazz Acustic Club Piec Art., w Dworze Czeczów, a także w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech. Występuje ze swoim instrumentalnym zespołem, w skład którego wchodzą fortepian, skrzypce, akordeon, saksofon, kontrabas i instrumenty perkusyjne oraz solo z akordeonem w duecie. Brzmieniem akordeonu jest zafascynowana bez reszty i z tym instrumentem łączy swoją przyszłość muzyczną. Nagrała drugą płytę właśnie w duecie na głos i akordeon pt AccordiOn i Ona, która ukaże się w tym roku. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Związku Polskich Artystów Plastyków. W przestrzeni plastyki tworzy mariaże obrazu z tekstem, które nazywa montażami plastyczno-literackimi, które były wielokrotnie prezentowane na wystawach w Krakowie i Berlinie oraz w formie Videoartu na koncertach w Polsce i USA a także wydane na pocztówkach. Zajmuje się również konserwacją dzieł sztuki głównie architektury. Prowadziła prace konserwatorskie na terenie całej Polski, ponad 300 obiektów, m.in.: Sukiennice po katastrofie, elewacje kamienic: Hetmańskiej, Amodejowskiej, Czynciela, Pod Jaszczurką, Pod Blachą, Pod Słońcem w Rynku Głównym w Krakowie, konserwacja elewacji pałacu i Zameczku radziejowskich w Radziejowicach pod Warszawą, konserwacja wnętrza w Teatrze Starym w Krakowie, Teatrze Polskim w Bielsku Białej, Teatrze im. A. Mickiewicza w Częstochowie, konserwacja polichromii w katedrze w Bielsku-Białej, polichromii na Zamku Prezydentów RP w Wiśle, w kościele Salezjanów w Przemyślu i in. za co była wielokrotnie nagradzana m.in. czterokrotnie Modernizacją Roku oraz nagrodą Fundacji Ulicy Piotrkowskiej. Mieszka i tworzy w Krakowie. Informacje o artystce można znaleźć w Internecie na stronach:
www.bozenabobadyga.art.pl/
www.myspace.com/bobadyga
www.myspace.com/duobbdgp
www.artforum.net.pl

Małgorzata Markowska

Uzdolniona wokalistka, flecistka, kompozytorka i autorka tekstów o charakterystycznej barwie głosu i niebywałej charyzmie. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła jako uczennica w klasie fletu poprzecznego. Mimo łatwości gry na flecie i fortepianie kończąc Liceum Muzyczne w Krakowie z wyróżnieniem stwierdziła, że Jej struny głosowe to kolejny instrument, na którym chce grać. Przez 15 lat była nauczycielem gry na flecie w Szkole Muzycznej. W tym samym czasie współpracowała z Romanem Michalikiem, liderem zespołu The Willows Revival Singers. Zaszczepiona jazzem i muzyką gospel śpiewająco odbyła wiele tras koncertowych z zespołem w kraju i za granicą. Występowała na licznych festiwalach, m. in. Międzynarodowy Festiwal Wokalistów Jazzowych w Zamościu, Old Jazz Meeting “Złota Tarka”, Festiwal Jazzowy w Głogowie, koncerty w Kanadzie, na Węgrzech.

Programy telewizyjne z Jej udziałem to m.in. “Kraj się śmieje” w TVP 2, “Pytanie na śniadanie” TVP 2 oraz udział w 4 edycji X Factor 2014 w TVN. Zakwalifikowana do ścisłej 20-stki tej edycji.

Liczba projektów, sesji, koncertów, w jakie angażowała się przez lata obecności na scenie jest bardzo duża. Jednym z takich projektów, który szczególnie sobie ceni są „Śrubki” Michała Jurkiewicza, w którym występuje m.in. obok Zbigniewa Wodeckiego, Kuby Badacha.

Od wielu lat pracuje nad własnym projektem, który tworzą wspaniali muzycy krakowskiej sceny. Grzegorz Sieradzki, Marek Krupa, Józef Michalik, Bartek “Roju” Rojek, Grzegorz Koniarz – stanowią Zespół, który w całej swojej okazałości jest niepowtarzalny!

Artystka nostalgiczna, poszukująca nowych dźwięków i brzmień. Skromna, charyzmatyczna wspaniale nawiązująca kontakt z publicznością. Na scenie ceni sobie szczerość i naturalność. Zawsze uśmiechnięta Gosia Markowska i Jej muzyka.

Jarosław Ignaszak

– muzyk, dyrygent.
Urodził się w 1976 roku w Żerkowie (województwo Wielkopolskie).
W 1996 roku ukończył Wojskowe Liceum Muzyczne w Gdańsku, następnie w 2002 roku został absolwentem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na kierunku: Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. W lipcu 2013 roku ukończył dyrygenturę na Akademii Muzycznej w Poznaniu (specjalizacja – dyrygentura orkiestr dętych).

W latach 1996-2002 sprawował funkcję tamburmajora Orkiestry Reprezentacyjnej Krakowskiego Okręgu Wojskowego, z którą występował na wielu festiwalach i koncertach w Polsce i Europie. W latach 2007-2011 był tamburmajorem Orkiestry Arcelor Mittal Poland. W sierpniu 2012 roku został odznaczony honorową odznaką “Zasłużony dla Kultury Polskiej” – przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP. Obecnie pracuje jako muzyk w Orkiestrze Wojskowej w Krakowie.

Jarosław Ignaszak najwięcej energii poświęca dyrygenturze, której podporządkował rozwój swojej kariery muzycznej. Od wielu lat uczestniczy w warsztatach dla dyrygentów tamburmajorów orkiestr dętych jako instruktor sztuki władania buławą marszową. Prowadzi różne nie zawodowe zespoły dęte. W latach 1997-2008 dowodził orkiestrą dętą “Sygnał” z Radziszowa, która, pod jego batutą, zdobywała czołowe miejsca na małopolskich festiwalach orkiestr dętych. Od 2004 roku dyryguje prężnie rozwijającą się Orkiestrą Wieniawa z Raciborowic pod Krakowem. Koncertowali w wielu miastach Europy, a nawet na audiencji u Papieża Benedykta. Zdobyli m.in. pierwsze miejsce w XIII Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych, w 2008 roku nagrał z orkiestrą płytę. Od 2009 prowadzi, również z powodzeniem, Orkiestrę Dętą “Kosynierzy” z Luborzycy. Jest dyrygentem Orkiestry Dętej Akademii Muzycznej w Krakowie.

Jarosław Ignaszak ukierunkowuje swoją karierę dyrygenta na pracę z młodzieżą. Mimo, że w wielu przypadkach pracuje z muzykami-amatorami, dzięki swojemu wielkiemu zaangażowaniu, wytrwałej pracy i odpowiedniemu podejściu, prowadzone zespoły i orkiestry szybko się rozwijają i osiągają sukcesy. Wypracował wyjątkowy styl pracy, który odznacza się dużą swobodą, bezpośredniością i poczuciem humoru. Dla swoich podopiecznych jest nie tylko dyrygentem i nauczycielem, kształtującym ich warsztat i wrażliwość muzyczną, ale jest również kolegą i przyjacielem z zespołu.

W wolnym czasie zajmuje się swoim ogrodem oraz nurkowaniem – posiada licencje Advanced Open Water Diver.

Projekt dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Krakowie